Açlık Hissi Nasıl Bastırılabilir?

Açlık Hissi Nasıl Bastırılabilir?

Mide boşken, yükselen bazı hormonlar kişilerin kendilerini aç hissetmelerini sağlayacak reaksiyonlara neden olabilirler. Ghrelin hormonu bu etkiye neden olan hormondur. Fakat Ghrelin hormonunu yükselten başka faktörler de olabilmektedir. Yani sadece uzun süre yemek yememek dışında da bazı faktörler nedeni ile bu hormon seviyesi yükselebilir. Alkol bu faktörlerden bir tanesidir. Aynı zamanda çok az kalorili ve çok yağlı yemekler tüketmek de bu faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Ghrelin seviyesini aşağılarda tutmak için ve oluşan açlık hissini durdurmak için bazı stratejiler vardır. Bu stratejiler sayesinde açlık hissi kontrol altına alınabilmektedir.

Açlık hissini bastıracak yöntemlerin başında sıkı bir kahvaltı yapmak gelmektedir. Yüksek kalorili yapılan bir kahvaltı sayesinde hem gün içerisinde daha tok hissedilir, hem de Ghrelin üretimi daha az olmaktadır. Bununla beraber karmaşık karbonhidratlar seçilmeli ve lifli gıda tüketimi daha fazla yapılmalıdır. Aslında İnsülin ve Ghrelin birbiriyle yakın ilişkide olan iki değerdir. Yemek yenildikten sonra İnsülin arttıkça Ghrelin düşüşe geçmektedir. Eğer yanlış seçilmiş karbonhidrat tüketimi yapılırsa kan şekeri önemli ölçüde yükselişe geçer. Ekmek gibi, makarna gibi gıdalar yanlış seçimlerdir. Vücut da yükselen şekeri dengelemek için İnsülin salgılar. İnsülin görevini yaparken kan şekeri düşüşe geçer ve kişi aç hissetmeye başlar. Bu şekilde meydana gelen İnsülin hareketleri vücutta hasara yol açabilir. Bu dalgalanmanın olmaması için karışık karbonhidrat tüketmek ve lifli gıdalara öncelik vererek, bir arada tüketim yapmak gerekmektedir.

Kişiler aslında kendilerine oluşturacakları bir yemek programı ile daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirler. Oluşturan program takip edilmeli ve programa en iyi ölçüde sadık kalınmalıdır. Bu sayede ani düşüşler olmayacak, standart bir düzen yakalanabilecektir. Hacmi yüksek, kalorisi az gıdalar daha fazla bu programda yer almalıdır. Ghrelin seviyesi, yenilen şey mide duvarını genişletene kadar yüksek kalmaktadır.

Genişleme sebebiyle kişi tok hisseder. Bu nedenle salata veya çorba gibi yiyecekler hacim olarak geniş, kalori bakımından az olduğundan, kişiler çok fazla yemeden Ghrelin seviyesini azaltacaktır. Bununla beraber protein zengini besinler de uzun süreli tokluk sağlar ve Ghrelin seviyesini azaltır. Bu noktalara dikkat ederek, açlık hissini azaltmak mümkün olmaktadır.

Orta yaşlarda beslenme tarzıyla ilgili öneriler sunmuş olduğumuz ‘30 Yaşından Sonra Bunları Yemeyin‘ adlı yazımızı okuyabilir, yorum bırakabilir ya da sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Başarı hikayeleri çok güzel ve bilgilendirici, benim gibi obezite hastası olan ve tüp mide ameliyatı için cesaret edemeyen insanlara çok güzel örnek hikayeler. Sayısını arttırmanız dileğimle, okumak inanın çok zevkli oluyor..

  2. Mrb. Dilek Demirler , rica etsem. Tüp mide ameliyatı yapan devlet hastanelerinin isimlerini ve masraflarını listeleyip paylaşır mısınız????

  3. Dilek Demirler merhaba .. ben Adana dan Fatma; 58 yaşındayım, tüp mide ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

  4. Açlık Hissi Nasıl Bastırılabilir? başlıklı yazınızı beğendim sevgili Dilek Demirler

  5. Merhaba ben Yurt Gulek , Bitlis merkez de tüp mide ameliyatı yapan doktor ve hastaneleri nasıl öğrenebilirim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Matematik İşlemini Yapın! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar