DNA’yı Etkileyen Besinler

DNA’yı Etkileyen Besinler

DNA genetik mirasın aktarım nesnesi olup, yenilen yiyeceklerden doğrudan etkileniyor. Mesela sigara kullanan bireylerin DNA’sında kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Bazı besinler var ki bu besinler de DNA’yı olumlu olarak etkilemekte ayrıca hücre yıkımına da engel olmaktadır. Bu DNA’yı etkileyen besinleri listelemek mümkündür.

Listenin ilk sırasında lahana gibi yapraklı sebzeler alıyor. Özellikle hücre deformasyonuna karşı birebir olan bu besinler sağlıklı bir yaşamın öncülerindendir. Salatalar yemeklerin ayrılmaz bir parçası. Salatalarda kullanılan yeşillikler de aslında birer hayat kaynağı. Düzenli olarak bu yeşil yiyecekler ile süslenmiş salatalar tüketen bireylerin daha sağlıklı hücrelere sahip olduğu bir gerçek.

Yeşil sebzeler aslında sadece hücre yıkımını değil, yaşlılıkla ortaya çıkan kimi sorunları da engelliyor. Alzheimer bunlardan bir tanesi. Yeşil sebzeler ile dost olan sıklıkla yeşil sebze tüketen müşterilerin alzheimer’a yakalanma riski düşüyor. Düşük kaloriye sahip yeşil bitkiler aynı zamanda istenilen miktarda tüketilebiliyor. İçerdiği zengin vitaminlerin yanı sıra az kalori içerdiği için l tüketmek mümkündür. Yeşil sebzelerin dışında sarımsak da sizi genç tutacak bir besin. Doğal bir antibiyotik olan Sarımsak hücrelerin yıpranmasını engelliyor. Yeşil sebzelerden tere ise bir vitamin deposu. K vitamini barındıran tere aynı zamanda birçok hastalığın da önüne geçebiliyor.

Sonuç olarak genç ve zinde kalmak için yeşil sebzeleri masamızdan uzak tutmamak gerekiyor. Aynı zamanda antioksidan kaynağı olan bu besinler tüketildiklerinde vücuttaki zararlı atıkların uzaklaştırılmasını da sağlıyor. Kalori değerleri düşük olduğu için kilo alma kaygısı yaşayan tüketicilerin sıklıkla tüketeceği besinler olarak ön plana çıkıyor. Hastalıkları önlediği, hücre yıpranmasının önüne geçtiği, yaşlılık ile ortaya çıkan bazı hastalıkların önüne geçtiği de bilinen bir gerçek. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve kilo almadan çok besin tüketebilmek için sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor.

Sitemizde bulunan sağlıklı kilo vermekle ilgili bilgilere yer verilen Sağlıklı Kilo Vermek için Neler Tüketilmelidir? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı da takip ederek

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Merhaba 🙂 ben tüp mide ameliyatı olalı bugün tam 2 yıl oldu, 156 kilo ile başladığım bu macera da şu an 83 kiloyum, kilo vermeye hala özen gösteriyorum. Sporum ve beslenmem düzene girdi. Artık hayat benim için bambaşka! 🙂 🙂

  2. Merhaba, bir sorum olacak sizlere sayın Dilek Demirler, şu an 98 kiloyum ve kilo vermek istiyorum. Mide Kelepçesi Ameliyatı mı yoksa Tüp Mide Ameliyatını mı önerirsiniz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Matematik İşlemini Yapın! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar