İnsana Dair Şok Gerçekler

İnsana Dair Şok Gerçekler

İnsan vücudu bilmediğimiz bir sürü gerçekten oluşmakta. Yıllarca süren tempoda pes etmeyen bir beden. Gözle gördüğümüzün dışında bir de içimizde olan bitenler var elbette.

İnsan bedeninin %80’i su olduğunu biliyor muydunuz? Dışarıdan bakıldığında etten kemikten oluştuğumuz gerçeği göz ardı edilemez. Fakat bedenimizin büyük bölümü sudan oluşmakta. İnsan beyni gece uykusunda daha aktif çalışır. Günün yorgunluğunun ardından vücudumuzu ve zihnimizi dinlendirmek için düzenli uyuduğumuz gece uykusu esnasında beynimiz gün içerisinde olduğundan daha fazla çalışmakta.

Vücut tüyleri özellikle hanımlar için büyük sıkıntı olur. Peki, insan vücudunda tüylerin en hızlı uzadığı bölge neresi? En hızlı uzayan tüyler yüz tüylerimizdir. Özellikle beyler hayatı boyunca tıraş olmadıkları takdirde sakalları on metre civarında olacaktır.

Saçlarımız çok narin ve kırılgan görünen vücut tüylerimizdendir. Peki, saçlarımızın aslında hiç de sandığımız gibi olmadığını söylesek! İnsan saçının bir teli yüz gram ağırlık taşıyabilir. Bu çok şaşırtıcı gelebilir size fakat yapılan bilimsel çalışmalar saçlarımızın sandığımız kadar kırılgan ve narin yapılar olmadığını bilim insanları ispatlamıştır. Saçlarımız ile ilgili bilmediğiniz bir gerçeği daha açıklığa kavuşturalım. İnsan bedenindeki saçlar hayat boyu 20 ayrı saç teli üretebiliyor. Sarışın kişilerde bu durum ortalama 146 bin olurken, kahverengi veya koyu renkli saçlar ise ortalama 100 bin ve kızıl saçlı kişilerde ortalama 85-86 bin civarında oluyor. İnsan vücudundaki tüyler temizlenmediğinde bir şempanzeninkilerle aynıdır aslında. İnsanların tüyleri renk olarak daha açık renkli olduğu için şempanzelerde olduğu gibi görünmeyiz. Ama tüy oranımız aynıdır.

İnsan burnu kaç çeşit kokuyu ayırt edebilir desek ne cevap verirdiniz? Eminim siz de inanamayacaksınız bu bilgiye! İnsan burnu tamı tamına elli bin farklı kokuyu ayırt edebilme özelliğine sahiptir. Bazı insanlar rahatsızlıkları gereği hiç koku almadan hayatları boyu yaşarlar.

Peki, hanımların beylere oranla tat alma yetilerinin daha gelişmiş olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; hanımlar tat alma konusunda beylerden bir tık daha önde ilerliyor.

Çocuklarda obezite hakkında bilgi vermiş olduğumuz ” Çocuklarımızın Sağlığı İçin Aile Büyüklerine Dur Demeliyiz‘ adlı metni okuyabilir, konuyla alakalı yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. mrb ben Erzincan den Gunhan Neftci , mide küçültme ameliyatından sonra 112 kilo zayıfladım. Eğer hayatınızı geri kazanmak istiyorsanız 1 saat bile beklemeden gidip şu işi bitirin derim 🙂

  2. Selamlar, bende Kayseriden Canan, Tüp Mide Ameliyatı sonrasında estetik cerrahiler nasıl ve ne zaman yaptırılmalıdır?

  3. Dilek Demirler merhaba .. ben Adana dan Fatma; 58 yaşındayım, tüp mide ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Matematik İşlemini Yapın! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar