Kapat

Açlık Hissetmek İstemiyorsanız Bu Önerileri Bilmelisiniz

Anasayfa Beslenme Açlık Hissetmek İstemiyorsanız Bu Önerileri Bilmelisiniz
açlık hissini önleme

Açlık hissini önleme sandığınız kadar zor değil

Fazla kilolarını vermek isteyen kişilerin yaptıkları yeniliklerin başında porsiyon ve öğün takibi yapmak ile alınan kaloriyi azaltmak gelmektedir. Ancak kendimizi aç hissettiğimiz anda kilo verme çabaları adeta bir işkenceye dönüşür. Açlık hissini önleme ve uzun süre yaşanan tokluk hissi için önerilerilerimize kulak asmanızda fayda var.

Yeteri kadar enerji aldığınıza emin olun

Tüketmeniz gereken total enerji, sizin ne kadar kilo vermek istediğiniz ile ve ne kadar hareketli olduğunuzla alakalı bir durumdur. Günde 1200 kalori altına düşmek kendinizi fazla zorlamanıza ve enerjisiz kalmanıza yol açabilir.

 

3 gruba dikkat

Yemek yemeye başladığınızda öğün içerisine sizi tok tutacak besin gruplarını dahil etmeye çalışın. Ay öğün içerisinde sağlıklı yağlar, proteince zengin besinler ve doğal karbonhidratlar alarak enerji deponuzu olabilecek en sağlıklı şekilde depolayın.

açlık hissini önleme
Sınırlar esnetilebilir

Kendinize çok aşırı kurallar koymayın. ”Artık ekmek yok” ya da ”Karbonhidrat almamalıyım” gibi belirli oranlarda esnetilebilen kurallar için kendinize yüklenmeyin. Unutmayın ki yedikleriniz kadar yemedikleriniz de kilo alma nedeni olabillir.

 

Suyu asla unutmayın

Düzenli ve yeterli su tüketiminin kilo verme üzerine mucizevi, hatta hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde tokluk hissi için de su tüketimini aksatmayın. Her yemekten önce bir miktar su içerek uzun süreli tokluk hissini arttırın.

 

Lifli beslenme

Gün içerisinde almanız gereken lif miktarı 25 gramdır. Bu lifler sindirim sistemini desteklediği için uzun süreli tokluk sağlar. Tostunuza ekleyeceğiniz avokado ya da smoothie içerisine biraz chia tohumu eklemek yardımcı olacaktır.

Acelemiz yok

Beslenmenin fiziksel olarak tamamlanması yetmez, zihninizin de tokluk için beslendiğini anlaması lazım. Bu sebeple zihninize zaman tanıyın ve acele etmeyin. Yavaş yiyin, uzunca çiğneyin.

 

açlık hissini önleme

 

Uykunuzu aldığınıza emin olun

Açık ve uyku ilişkisini kilo vermek isteyen birçok kişi kuramamış olsa da size aç hissettiren leptin hormonunun baskılanarak dengelenmesi ancak uykunuzu aldığınız takdirde mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlar Uyarıyor: Obezite 21.yüzyılın En Büyük Toplum Sağlığı Sorunu ile uzmanlara göre obezitenin toplum sağlığı üzerindeki etkilerini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe