Kapat

Araştırma Örneği: Vücut Yağlılığıyla Restaurant Yemekleri Tüketiminin Arasındaki İlişki

Anasayfa SAĞLIK Araştırma Örneği: Vücut Yağlılığıyla Restaurant Yemekleri Tüketiminin Arasındaki İlişki

Amerika da Aşırı Yeme: 19-80 Yaş Arasındaki Sağlıklı Yetişkin Erkek ve Kadınların Vücut Yağlılığıyla Restoran Yemekleri Tüketiminin Arasındaki İlişki

 Amaç: yetişkinlerdeki vücut yağlılığı ve restoran yemekleri tüketme sıklığı arasındaki ilişkiyi incelemek.

Araştırma Yöntemleri ve Prosedürleri: Genel serbest beslenme ve yedi farklı restoran yemekleri çeşitlerinin (kızarmış tavuk, hamburger, pizza, çin yemeği, Meksika yemeği, kızarmış balık ve diğerleri) tüketim sıklığı, 19-80 yaş arası, vücut kitle indeksleri 18 ile 331 arasında değişen 73 sağlıklı erkek ve kadınla yapılan bir ankette değerlendirildi. Ek olarak, vücut yağlılığı (ağırlık yüzdesi) su içerisinde tartma metoduyla belirlendi ve fiziksel aktivite ve diğer yaşam tarzı parametreleri ankette değerlendirildi. Restoran yemekleri tüketimi ve vücut yağlılığı arasındaki ilişki, yaşa cinsiyete ve diğer karışıklığa neden olan maddeler çeşitli regresyon teknikleri kullanılarak belirlenmiştir.

arastirma-ornegi-vucut-yagliligiyla-restaurant-yemekleri-tuketiminin-arasindaki-iliski

Sonuç: Yaşa ve cinsiyete göre kontrol edildikten sonra restoran yemekleri tüketiminin sıklığının vücut yağlılığıyla ilişkili olduğu doğrulandı. (kısmi r =0.36, p=0.003). Bu ilişkinin gücü, eğitim seviyelerine, sigara kullanımına ve alkol alımına bakıldıktan sonra da değişmedi fakat, fiziksel aktivite eklenince r ‘nin oranı 0.42 ye yükseldi. Günlük toplam enerji, yağ, ve lif alımı önemli bir şekilde restoran yemekleri tüketim sıklığıyla ilgilidir (r=0.59, 0.28, ve -0.45, sırasıyla, p=0.02 den 0.0001).

Tartışma: restoran yemeği tüketim sıklığının, yetişkinlerde artan vücut yağlılığıyla ilişkili olduğu doğrulandı. Amerika’daki ev dışında hazırlanan yiyeceklere harcanan artan evsel gelir oranı, yükselen ulusal obezite yaygınlığını açıklayabilir.

Amerikalılar her zamankinden daha çok fazla kilolu ve ya obez. Fakat Obezitenin ve fazla kiloluluğunun altında yatan temel sebepler çok iyi anlaşılamamaktadır. Potansiyel faktörlerden biri restoran yemekleri tüketimidir. Ev dışında tüketilen yemeklerin besleyicilik oranı evde tüketilen yiyeceklere göre daha azdır ve daha fazla total, doymuş yağ, kolesterol ve sodyum, daha az lif ve enerji başına daha az kalsiyum içerir. Ek olarak, Amerikalılar oranı giderek artan günlük enerji alımlarını ev dışında hazırlanan yemeklerden karşılıyorlar.

arastirma-ornegi-vucut-yagliligiyla-restaurant-yemekleri-tuketiminin-arasindaki-iliski

Ev dışında hazırlanan yiyecekler ve vücut yağlılığı arasındaki ilişkiyle ilgili yapılan bir araştırma,  fast food restoranlarında obez kişilerin zayıflara göre daha fazla yemek aldığı görülürken içlerinde kafeteryaların, sandviç büfesi ve ya birkaç atıştırmalık şeyler satan sitelerin yer aldığı diğer yiyecek kuruluşlarında bu durum gözlenmemiştir. Başka bir çalışma, üniversite kafeteryasında alınan yemeklerde normal kilolu bayanların tabaklarında obezlere göre daha fazla yemek bıraktıklarını tespit etmiştir.

Wing ve Jeffrey yiyecek kuruluşlarındaki obez ve normal kilolu kişi sayılarının farklı olmadığını gözlemledi fakat bu çalışma sadece tek bir zamanda yapılmıştı ve restoranda yeme sıklığı birinin restoranda yiyip yememesinden daha önemli olabilir. Bu fikirle bağlantılı olarak, Jeffery ve French tarafından yapılan yeni bir çalışma fast food restoranlarında yeme sıklığının sadece bayanlarda vücut kitle indeksi (BMI)  ile doğru orantılı bir bağlantısı olduğuna işaret etti. Fakat şuna dikkat edilmeli ki, bu BMI vücut yağlılığı indeksine göreceli olarak duyarsızdır. Jeffery ve French ayrıca fast food restoranlarında yemem- sıklığının erkek ve kadınlarda günlük toplam enerji ve yağ alımıyla doğru orantılı olduğunu açıkladı.

 

Bir önceki yazımız olan Alkali Besinler Nelerdir? Alkali Besinle Diyet Nasıl Olur? başlıklı makalemizde Ph Derecesi 8-14 Arası Olan Besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg