Kapat

Aşırı Kilolar Karaciğer Kanseri Yapıyor !!

Anasayfa HABER Aşırı Kilolar Karaciğer Kanseri Yapıyor !!

Türkiye genelinde obezite olan insanlarda karaciğer yağlanması bununla beraber siroz hastalığının başlangıcı görülmektedir. Bazı insanlarda ise bu hastalık karaciğer kanserini tetiklediği görülmüştür.

Dünya genelinde çok sık rastlanan kanser türleri arsında 6. Ölümcül kanser türleri arasında 3. Olan karaciğer kanseri Türkiye’de çok sık rastlanır olmakla beraber toplum sağlığını çok ciddi bir şekilde tehdit etmekte ve etkilemektedir.

Karaciğer kanserinin ve siroz hastalığının en büyük nedenleri sırasıyla hepatit B, hepatit C, alkol ve karaciğer yağlanması olarak bilinmektedir. Hepatit B ve C karaciğer kanser gelişiminin üçte ikisini oluşturduğu bilmeliyiz.

Karaciğer yağlanmasının alkole bağlı olmayan en büyük nedenleri arasında obezite, insülin direnci, şeker hastalığı, kolesterol ve trigliserid yüksekliği ve kalıtsal faktörler yer alır.

Obezite hastalığının birden fazla sağlık sorununa sebep olduğu bilinmektedir. Ama bazı hastalıklarda örneğin karaciğer yağlanması ve buna bağlı olan siroz ve kanserde de obezitenin etkisi eskiden çok bilinmiyordu. Türkiye genelinde obezite hastalığı nedeniyle karaciğer yağlanması hastalığı teşhisi konulan kişilerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Şöyle ki : toplumda her 6-7 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Karaciğer yağlanması sandığımız kadar basit olmayıp karaciğer sirozu ve daha ileriki zamanlarda karaciğer kanserine kadar ilerleyebiliyor. Türkiye’de karaciğer kanseri obeziteyle doğru orantılı gibi çok hızla artıyor. Bunları göz önünde bulundurarak karaciğer sağlını korumak için alkolden uzak durmalı ve dengeli beslenmeye gerektiğinden çok fazla özen göstermeliyiz.

”Hepatit C yakın gelecekte tehlike olmaktan çıkacak”

Hepatit B virüsünün karaciğer kanserine sebep olduğu bilinmektedir. Bu virüs Türkiye genelinde yapılan araştırmalara göre toplumun %4,5’inde, hepatit C virüsü ise %1’inde görülmektedir. Bu hepatit B virüslerinin önlenmesini sağlamak için yapılan aşı programı 1998 yılında Türkiye’nin aşı takvimine girmiştir.

Bu virüslerden hepatit C’nin hala aşısı bulunamamıştır. Ancak % 95’e yakın hastalığı yok eden ilaçlar son 5 yılda ortaya çıkmaya başlamıştır. Çok yakın gelecekte hepatit C de tehlikeli olmaktan çıkacaktır.

İstanbul’da yapılacak ”Karaciğer Olimpiyatları” gün sayıyor

Dünyanın en önemli 3 karaciğer derneğinden biri olan Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği  (APASL) 12- 15 martta İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nde yıllık kongresini düzenleyeceğini bildirdi.

”Karaciğer olimpiyatları” olarak isimlendirilen bu kongreye, 5 bin bilim adamının katılımı beklenmekte olup, bunun Türkiye ‘ de gastroentoloji ve hepatoloji alanında yapılan uluslar arası düzeyde en büyük bilimsel etkinlik olacağı belirtilmektedir.

Türkiye’deki pek çok bilim adamı kongrede konuşmacı olarak yer alacak olup, Uzak Doğu, Avrupa, Amerika başta olmak üzere bir çok ülkenin de bilim adamlarının yer alacağı da bildirildi. Kongrede karaciğer kanseri, siroz, karaciğer nakli, karaciğer yağlanması, hepatit B,C aşı ve koruma yöntemlerinin ele alınacağı bekleniyor.

Kongrede 1200’e yakın bilimsel çalışma ve yeni araştırmaların sunulacağı beklenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastaları Tedavi Edilmeli başlıklı makalemizde Obezite Hastaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Aşırı Kilolar Karaciğer Kanseri Yapıyor !!” üzerine 1 yorum

  1. Duygu Gunay says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe