Kapat

Aşırı Sıcaklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa Beslenme Aşırı Sıcaklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Aşırı Sıcaklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bilindiği gibi yazın gelmesiyle birlikte hızla artan hava sıcaklıkları birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bunun için aşırı sıcaklarda beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Aşırı sıcaklarda kahvaltıda az yağlı besinler tüketilmelidir. Az yağlı peynir, zeytin, taze sebzeler kafein içeren içecekler yerine ise de süt, meyve suyu, ıhlamur gibi bitki çayları tüketilmelidir.

asiri-sicaklarda-beslenme-nasil-olmalidir

Yağlı besinler ve yağda kızarmış olan yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Vücut direncini arttırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılmalıdır. Aşırı sıcaklarda mevsimine uygun taze sebze ve meyveler en iyi tercihler arasındadır. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Yüksek hamur tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları ve dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir.

asiri-sicaklarda-beslenme-nasil-olmalidir

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi de için yeterli sıvı alımı önemlidir. Sıvı alımı, vücutta oluşan toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve metabolizma dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı sıcak olan yaz aylarında her gün en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Besin zehirlenmeleri aşırı sıcaklarda meydana gelen hastalıklardan biridir. Özellikle dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmesinden uzak durulmalı, çabuk bozulan besinler (et, yumurta, süt) açıkta bekletilmemeli ve besinlerin hazırlanmasında hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. İyi pişmiş yemekler tercih edilmeli, az pişmiş veya çiğ etli besinler ve krema içeren tatlıları tüketirken dikkat etmeliyiz. Aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Pilates Yapmanın Kaç Kalori Yaktığını Biliyor musunuz? başlıklı makalemizde Pilatesin Doğuşu,  Neden ve Nasıl Zayıflattığı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap

“Aşırı Sıcaklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?” üzerine 4 yorum

  1. Sevgi Zengin says:
  2. Idil Altan says:
  3. Asena Cetin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe