Kapat

Aşırı Yağlanma, Kalp Ve Damar İçin Tehlikeli!

Anasayfa HABER Aşırı Yağlanma, Kalp Ve Damar İçin Tehlikeli!

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra, obeziteyle ilgili yapılan araştırmalar yapılıyor ve ortaya çıkan sonuçlar insanları şaşırtıyor.

Yakın zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı bir araştırma, dikkatleri üzerine çekti. Karın bölgesinde aşırı ve yağlanma olan kişilerin, diyabet ve kalp damar hastası olma ihtimalleri çok yüksek.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan bu gerçek için çözümler ve öneriler de beraberinde sunuldu.

Vücutta aşırı olarak biriken yağlar; kilo ve obezite olarak bizi ele geçirirken , aynı zamanda tansiyon, hipertansiyon, kroner kalp hastalığı, varis, uyku apnesi ,doğum zorlukları gibi olumsuzlara da sebebiyet veriyor.

Obezite hastalığı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, tamamen kendini göstermiş durumda. Ve kadınlarda %30 gibi bir oranla karşımıza çıkmakta.

Aşırı kilolar kadar, bu kiloların vücudumuzda bulunduğu bölgeler de bir o kadar önemli. En çok tehlike teşkil eden yağlar karın bölgesinde ortaya çıkanlar oluyor. Karın ve bel çevresindeki yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan obeziteye ” Abdominal Obezite” deniyor ve bel çevresi ölçümüyle belirleniyor. Bu ölçümdeki sınır kadınlar için 80 cm iken, erkekler için bu miktar 94 cm oluyor.

asiri-yaglanma-kalp-ve-damar-icin-tehlikeli

Bu yağlanmanın diyet ve sağlıklı beslenme dışında çeşitli operasyonlarla da çözümü mevcut. Liposuction denilen yağ aldırma operasyonları da, bu konuda en büyük yardımcılardan biri. Ancak operasyon öncesi ve sonrası, en az operasyon kadar önemli ve takip isteyen bir süreç.

Liposuction karın bölgesindeki yağlanmadan kurtardığı gibi , aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor ve kalp damar rahatsızlığı riskini düşürüyor.Aynı zamanda bu operasyonla kolay ve hızlı bir sonuç elde edildiği için, obezite hastası olan kişilerde motivasyon ve moral olarak olumlu yönde sonuçlar doğuruyor.

 

Bir önceki yazımız olan Yollar Engel Tanımadı, Van’a Gittiler başlıklı makalemizde Kilo Problemi Olan Kişilerin Van’a Gitme Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Aşırı Yağlanma, Kalp Ve Damar İçin Tehlikeli!” üzerine 2 yorum

  1. Turkmen Tuncel says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe