Kapat

Ayakkabılarını Bağlanmakta Zorlanınca 35 Kilo Verdi

Anasayfa BAŞARI HİKAYELERİ Ayakkabılarını Bağlanmakta Zorlanınca 35 Kilo Verdi

Kıbrıslı yüksek lisans öğrencisi 24 yaşındaki Meliha Kaya, fazla kilolarından ötürü ayakkabılarını bağlamakta zorlanınca kilo vermeye karar verdi ve diyetisyen eşliğinde 7 ayda 35 kilo vermeyi  başardı.

Meliha Kaya çocukluğundan itibaren fazla kiloya sahip olduğunu çevresindekilerin laflarına karşılık bile kilo veremediğini söyledi. Kıbrıslı genç kız, Manisa’ya yüksek lisans eğitimi için geldiğinde diyetisyen  Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz eşliğinde 7 ay içinde 35 kilo vermeyi başardı.

Fazla kiloları sebebiyle ayakkabılarını dahi bağlamakta zorlandığını, diyete başlamadan önce 95 kilo olduğunu 7 ay içerisinde 35 kilo verdi ve 60 kiloya düştü. Kilo vermeye ayakkabılarını bağlayamayınca karar verdiğini, kilo verdikten sonra ise rahat bir şekilde ayakkabılarını bağladığını, diyetisyen eşliğinde bu yola çıktığını dile getirdi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan Meliha Kaya, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mali Hukuk Yüksek Lisans eğitimi görmekte.

Ailelerinin baskıları olan Melisa çocukluğundan itibaren ‘Kilo ver kızım, fazla kilolusun’ gibi sözlere maruz kalıyordu. Sadece ailesinin değil, arkadaşlarının, akrabalarının yani çevresinde ki kişilerden
hep aynı önerileri alıyor, kendini hep baskı altında hissediyordu. Ama bir türlü kilo vermeye adapte olamıyordu.
Kilo vermeden önce 95 kilo olan genç kız kendisini hazırlanamıyordu kilo vermek için gerekli sabrı, azmi gösteremiyor aynı zamanda gerekli zamanını da ayıramıyordu.  Kiloları yüzünden hareketleri hep sınırlıydı, merdiven çıkarken zorlanıyor hatta ayakkabılarını bile bağlayamıyordu. 35 kilo verdikten sonra merdivenleri ikişer, üçer çıkan genç kız kendini çok hafif hissettiğini, ayakkabılarını rahat rahat bağladığını söyledi.

Diyet Değil, Sağlıklı Yaşam 

Meliha Kaya ‘Diyet sürecinde zorlanmadım, haftalara göre verdiğim kilolar değişiklik gösterdi bir hafta da bazen bir kilo verdim bazen beş yüz gram ama hiç zaman pes etmedim, sabrettim. Diyetisyenim ne yazdıysa o listeyi noktası virgülüne uyguladım. Diğer diyet listeleri gibi benim diyet listemde şu yasak bu yasak gibi hiçbir şey yoktu. İstediğim şeylerden yedim, ama miktarına dikkat ettim. Miktarına dikkat ettikten sonra her şeyden yedim. İki üç kilo fazlalığım var onları da verdikten sonra diyetim sonlanacak ve hayatımı sürdürdüğüm süre boyunca farkına vardığım hatalarımı yapmadan sağlıklı bir şekilde devam etmeye çalışacağım.

Pes Etmedim, Kendimle Barışık Biri Oldum

Kıbrıs’a ailesinin yanına gittiğinde 88 kilo olan Meliha hanım, 7 kilo vermesine rağmen gözle görülür bir fark olduğu için ailesinin tepkilerinin çok olumlu olduğunu, arkadaşlarının çok şaşırdığını, böyle tepkiler aldıkça daha da motive olduğunu söyledi.
Kilo verdikten sonra 60 kilo olan Meliha Kaya, mutlu ve memnun olduğunu yağ düzeyinin de kilosunun da normal düzeye indiğini dile getirdi. Kendisini görüp özenen kişilere tavsiyesi ise ‘Sabırlı ve azimli olmaları bunların yanında zaman ayırmaları.  Tabi ki bunlar yeterli olmuyor diyetisyen yada uzmana danışmanız gerekiyor. Ben yapamayacağım dediğiniz an sizin dönüm noktanızdır, ya devam eder benim gibi  kendinizle barışık olursunuz yada aynı kalırsınız.’ dedi.

Meliha Kaya’nın diyetisyeni Sevgi Gökçen Erkün Eryılmaz ‘Meliha hanım 7 ay gibi bir sürede fazla kilolarını verdi.
Bu sğreçte kendini kontrol etti, iradeli davrandı. Hiçbir şekilde ilaca başvurmadık.
Diyet ve sporla sağlıklı bir beslenme düzeni ve listesi ile kilo verdi. Üç ana öğün ve ara öğünleri bulunan bir liste uyguladık.’ diyerek başarından söz ederken sözlerine ‘Spor yaparak ve sağlıklı beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür.’ diyerek aşırı kilolu bireylere önerilerde bulunarak sözlerine ekledi.

 

Bir önceki yazımız olan  Kış Günlerinde Soğuk Algınlığına Yakalananlara Müjde! başlıklı makalemizde Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg