Kapat

Bağımlılık Yaratmayan Gıdalar

Anasayfa HABER Bağımlılık Yaratmayan Gıdalar

Yapılan araştırmalarda bilim adamları gıdaların içerisinde bağımlılık yapabilecek hiçbir kimyasal kanıta rastlamadıklarını açıkladılar.
Bilim adamları yemenin insan beyni ile alakalı olduğunu insan beyninin esrar, kokain gibi uyuşturucuya verdiği bağımlılık tepkisi ile besinlere verdiği bağımlılık tepkisinin aynı olmadığını açıkladılar.

İnsanlar yemek, yemek istedikleri zaman beynin verdiği pozitif hislerden kaynaklandığını açıklayan bilim adamları insanların yemek, yemek için duydukları dayanılmaz istediğin beynin özelleştirdiği hislerden kaynaklandığı anlaşıldı.

bagimlilik-yaratmayan-gidalar Yapılan araştırmalarda insanların dayanılamaz yemek yeme alışkanlığını bir davranış bozukluğu olarak gördüklerini açıkladılar. Araştırmacılar obezite sorunun çözümü için belli gıdalara yönelme yerine yemek yeme alışkanlıkları ve davranışlarının incelenmesi gerektiğini söylediler.

Edinburg Üniversitesi Fizyoloji Merkezi’nde araştırma yapan uzmanlar besinlerin kendilerini değil yeme alışkanlıklarına bakılmasını, besinlere yönelik bir bağımlılığın söz konusu olamadığını söylediler.

Obezite sorunun çözülmesi için besinleri suçlamak yerine ve besinleri araştırmak yerine insanların beslenme alışkanlıklarına yönlenmesi gerektiğini anlatan uzmanlar, bireyler için aşırı yemek yeme sorunlarının besinlerden ayrı tutulmalı ve bireysel bir bağımlılık olarak görülmeli dedi.

bagimlilik-yaratmayan-gidalarYine farklı bir Üniversitenin yaptığı bir araştırmadan ise besinlerin içerdiği maddelerde ve maddelerin farklı birleşenlerinde bağımlılık yapabilecek hiçbir bulguya rastlanmadığını hatta şekerin bile bağımlılık yapmadığını söylediler.

 

Bir önceki yazımız olan Pakize Yemşen Yardım İstiyor başlıklı makalemizde Obezite Hastası Pakize Yemşen hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bağımlılık Yaratmayan Gıdalar” üzerine 3 yorum

  1. Beyza Yavas says:
  2. Beyza Yavas says:
  3. Muge Serif says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe