Kapat

Bazal Metabolizma Hızınız Kaç ? Hemen Öğrenin !

Anasayfa HESAPLAMA Bazal Metabolizma Hızınız Kaç ? Hemen Öğrenin !

BAZAL METABOLİZMA HIZI NEDİR?
Bazal metabolizma vücudun hareketsiz halindeki yaktığı kalori (enerji) miktarıdır. Bazal metobolizma kişinin genetik yapısına ve hormonlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.  Bazal metabolizma hızı boy ve kiloya dayanarak aşağıdaki yöntemle  hesaplanabilir.

Bazal Metabolizma Hızı (Erkek) = 66.5 + (13.75 x Ağırlık-kg) + (5.03 x Boy-cm) – (6.75 x Yaş-yıl)
Bazal metabolizma Hızı (Kadın) = 655.1 + ( 9.56 x Ağırlık-Kg) + (1.85 x Boy-cm) – (4.68 x Yaş-yıl)

Metabolizma nasıl hızlandırılır? 

Bazal metabolizmayı hızlandırmak için, aşırı besin tüketiminden kaçınmak, spor yapmak, kaliteli uyku uyumak, dengeli yemek, kafeinden uzak durmak, yeterli kalsiyum alımı sağlamak, alkol kullanmamak, öğün atlamadan az ve sık besin tüketmek gereklidir.
Mevsime, yaşa, cinsiyete ve ruhsal duruma göre metabolizma hızlanıp yavaşlar mı?

Kış aylarında havanın soğuk olması sebebiyle, bazal metabolizma hızlanır, yazın ise hava sıcaklığı artışı ile yavaşlar. Sıcak ülkelerde yaşayan insanların metabolizma hızı yüzde 10- 20 arası daha düşüktür. Genelde 30 -35 yaşlarından sonra insanlarda metabolizma yavaşlar, dolayısıyla yaş arttıkça göbek yağlanmaları artar. Uzun boylu ve zayıf kişilerde bazal metabolizma hızı oldukça fazladır, vücutta yağ oranı arttıkça yavaşlar. Erkeklerde , kadınlara göre metabolizma hızı daha fazladır, yine ergen ve hamile kişilerde metabolizma hızı artış gösterir. Kişilerin ruhsal durumları, depresyon metabolizmayı bozar, yavaşlatır ve kilo alımına sebep olur. Korku anında metabolizma hızı yükselir. Hormon bozuklukları, uyku düzensizlikleri ve stres metabolizmayı yavaşlatan faktörlerdir.

Az ve sık yemek metabolizmayı hızlandırır mı?

Az ve sık besin tüketmenin metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Sebebi ise kan şekerinin inip çıkması sonucu insülin hormon salgısının düzene girmesi, bununda metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Hangi gıdalar metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur?

Kırmızı biber, hardal ve diğer baharatlar metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Aynı şekilde protein içerikli gıdalar daha fazla tok kalmanızı sağlar ve metabolizma hıznı artırır.

Metabolizmanın yavaş olması ne demektir? Bir hastalık mıdır? Genetiksel bir şey midir?

Metabolizma hızı, çevresel ve genetik faktörlerden, ayrıca hormonlardan etkilenir.

Yaşın ilerlemesi metabolizmayı yavaşlatırken, egzersiz yapan ve hareketli yaşayan kişilerde metabolizma artış gösterir. Troid hormonu, erkeklik hormonu, büyüme hormonu, stres hormonu gibi etkenler metabolizma hızını artırır. Hava sıcaklığı metabolizma hızını yavaşlatırken, hastalık hali, ateş ve enfeksiyon metabolizma hızını artırır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, uyku metabolizma hızını düşürür.  Metabolizma hızını artırmanın en iyi yolu dengeli ve sağlıklı besinler tüketmek, spor ve egzersiz programları uygulamaktır. Bunları uyguladığı halde kilo veremeyen kişiler bir uzmana danışmalıdır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg