• 87.817
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl olur? Bebeklerde yumurta alerjisi için ne yapılmalı? Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl geçer? Bebeklerde yumurta alerjisi belirtileri nasıl görülür? Bu yazımızda sizler için yumurta alerjisi olan bebekler ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Ne Zaman Görülür?

Bebeklerde Yumurta Alerjisi

Bebeklerde Yumurta Alerjisi

Yediğimiz her besinde dikkat etmemiz ve mutlaka içeriğini iyi tanımamız gerekiyor. Özellikle bebeklerin vücut sistemleri yetişkinlere göre daha zayıf olduğundan mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Bu besinler vücutlarımızda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Tüketilen her gıda için uzman doktorunuzun tavsiyelerine yer vermelisiniz. Bebeklerde yumurta alerjisi ise en sık görülen gıda alerjileri arasında yer alır. Peki, nasıl oluşur, nasıl geçer?

Current Allergy and Asthma Reports adlı derginin 2006 yılında Dr. Ralf Heine tarafından yayımlanan bilimsel makalede çoğunlukla 10 aylık bebeklerde bu alerjiye ait belirtilerin görülmeye başlandığı belirtilmiştir. Bebeğin yumurta ya da yumurta içeren besinleri tüketmesinden sonra bu durum ortaya çıkabilir. Bunun yanında emzirme döneminde annenin yumurta içeren gıdalar ya da yumurta tüketmesi de bu sorunun görülmesini sağlayabilir.

Nemours Vakfı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, yumurtanın birçok besin içerisinde bulunmasından dolayı, yumurta alerjisi olan bebekler için bu tespitin oldukça zor olduğu ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan reaksiyonlar hafiften başlayarak hayati derecede tehditlere varabildiğinden semptomlarının ne olduğunu bilmek oldukça önemli.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nasıl Görülür?

Genel anlamda toparlamak gerekirse belirtileri atopik dermatit, anafilaksi ve gastrointestinal probemler olarak 3 ayrı gruba ayırabiliyoruz.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri

Atopik Dermatit

En sık görülen belirtilerin arasında bebeklerde cilt problemleri yer almaktadır. Özellikle yüz bölgesinde, dirseklerin iç kısımlarında ve dizlerin çevresinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve kurdeşen gibi problemlerin oluşması en yaygın belirtilerin var olduğunu göstermektedir. Bunların yanında kaşınma ihtiyacından dolayı bebeğin huysuzlaşması ve kızaran bölgelerini yolması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer anne ve babada ya da daha üst kuşaklarda daha önce gıdalar ile ilgili alerji öyküsü bulunuyorsa atopik dermatit belirtilerin daha şiddetli bir biçimde ortaya çıktığı görülmüştür.

Gastrointestinal Problemler

Bu tip bir alerjide midede ağrı, kusma, ishal ya da kaşıntı gibi semptomlar gelişebilir. Bunun yanında ağız bölgesi çevresinde şişlik oluşma ihtimali bulunur.

Doktorlar tarafından bebeğin yumurta, yumurtanın bulunduğu gıdaları tüketmesi ya da böyle beslenen bir anne tarafından emzirilmesinden sonra kanlı ishal gibi sorunların oluşabileceğini belirtmiştir. Bununla birlikte yutkunmada zorluk yaşanması ya da asidik reflü gibi şiddetli problemler de gözlenebilmektedir.

Anafilaksi

Ani bir şekilde ortaya çıkan ve yaşamı tehdit edebilecek seviyede olan reaksiyonlara anafilaksi denir. En yaygın belirtileri öksürük, kaşıntı, ödem, ishal, kusma ve hırıltı gibi sorunlar yer almaktadır. Bunun yanında soluk alıp vermede yaşanan güçlük de belirtiler arasında bulunur.

Yumurtanın tüketilmesinden sonra ciddi bir biçimde şiddetli anafilaksik reaksiyonları görmek mümkün. Özellikle atopik dermatit problemine sahip olanlarda bu besin tüketimi sonrası anafilaksi oluşması bakımından yüksek risk altında olduğu söylenmektedir.

Current Allergy and Asthma Reports adlı dergide yazan Dr. Ralf Heine, bebeklerin de dahil olduğu çocuklar grubunda %10’luk bir kısmın yumurta alerjisi nedeniyle anafilaksi gelişebilme riski taşıdığını belirtmiştir.

Özetle Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

 • Kurdeşen
 • Şişlik
 • Egzama
 • Kızarma
 • Karın ağrısı
 • Ağız çevresinde kaşıntı
 • İshal
 • Kusma
 • Nefes alımında zorluk
 • Burunda akıntı
 • Solunum sırasında hırıltı
 • Kalp atış hızında artış
 • Kan basıncında düşüş
 • Çeşitli kalp problemleri

Yumurta Alerjisi Olan Bebekler İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yumurta Alerjisi Olan Bebekler İçin Ne Yapılır?

Yumurta Alerjisi Olan Bebekler İçin Ne Yapılır?

 • Böyle bir durumdan şüphe duymanız taktirinde ilk olarak bebeğinizi bu besinden ve bu besini içeren tüm ürünlerin tüketimden uzak tutmalısınız.
 • Yaptığınız tariflerde yumurtanın bulunmamasına dikkat edin.
 • Annenin de emzirme dönemi boyunca bu besinden ve içeriğinde bu besini bulunduran ürünlerden uzak durması gerekir.
 • 16 yaşına kadar sürebilen bir durum olduğundan çocuğunuzda gerekli bilincin edinilmesini ve konu ile ilgili nelere dikkat etmesi gerektiğini öğretmelisiniz. En önemlisi de yedikleri yiyeceklerin içerdiği maddeleri kontrol etmeleri gerekir.

Aşağıdaki katkı maddeleri yumurta proteini içermekle beraber bazı hazır gıdaların içerisinde yer almaktadır.

 • Lecithin
 • Ovalbumin
 • Albumin
 • Lysozyme
 • Globulin
 • Ovovitellin

Bunların yanında “ovo” ya da “ova” ile başlayan tüm katkı maddelerinden uzak durulması gerekmektedir.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nasıl Geçer?

Böyle bir durumdan şüphe edildiği anda uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz, gerekli testleri yaparak durumu tespit edecek ve uygun tedavi ile birlikte yapmanız gerekenleri size anlatacaktır. Bebeklerde yumurta alerjisi deri prick testi ya da kan testi yolu ile saptanabilen bir durumdur. Genellikle bebeklerde yumurta alerjisi tedavisi için bazı kremler ve ilaçlar kullanılır. En yaygın olarak bilinenleri ise antihistamin ilaç ve hidrokortizon kremdir.

Yumurta Alerjisi Nedir, Kimlerde Görülür? – Video

Siz gıda alerjileriyle ilgili nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin için yazdığımız ve bebeklerde yumurta alerjisi hakkında olan yazımızla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg