Kapat

Bel Ölçünüz Bu Rakamdan Büyükse Dikkat!

Anasayfa HABER Bel Ölçünüz Bu Rakamdan Büyükse Dikkat!

Sağlıksız beslenerek hareketsiz geçen günümüzde yanlış yaşam şekli olan bu davranışınız kalp ve damar hastalıklarına neden olabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Kardiyoloji uzmanı olan Profesör Doktor İlke Sipahi;

Bel çevre ölçümü erkeklerde 102 santimetre kadınlarda 88 santimetreyi geçiyorsa kalp hastalıklarına karşı tehlikedeler, diye söylüyor.

Doktor sipahi, 5-12 Nisan tarihleri arasında kalp sağlığı haftası kapsamında olan konuşmasında, artık çok genç yaşlarda da kalp hastalıklarının kapıyı çalabildiğini ve buna karşı çok dikkatli önlemlerinin alınması gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

Kalbimiz 1 dakika da yaklaşık olarak 5 buçuk litre kan pompalıyor. Kalp vücudumuzda hayati önem taşıyan bir organımızdır. Birçoğumuz bunun bakımı için herhangi bir çaba sarf etmiyoruz. Sağlıksız beslenme ile gelen hareketsizlik, sigarayla strese bağlı birçok faktörlerin kalbimizi yıprattığını, bu neden olarak da kardiyovasküler hastalıkların artık sadece yaşların değil gençlerini de tehdit etmektedir.

Profesör Doktor İlke Sipahi, ülkemizde kalp hastalıkları sadece erkeklere özgü bir hastalık olduğunu ve bu nedenle kadınların kalp hastalıklarına karşı herhangi bir yaklaşımda bulmadıklarını belirtti. Bu düşüncenin ciddi anlamda bir yanında olduğunu söyledi. Birçok kadın kalp ve damar hastalıkları içinde bulunduklarının farkında değil ve bu durum onlar için oldukça risk teşkil etmektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bayanlarda damar sertliğine bağlı olan ilk bulguları aslında 30 yaşlarında ortaya çıkıyor ve durum kalp krizi ne kadar ilerleyebiliyor.

bel-olcunuz-bu-rakamdan-buyukse-dikkat

Çevresi Ölçüldüğüne 88 Santimetreyi Geçiyorsa Dikkat

Doktor Sipahi, damar sertleşmesi olayında tek başına olan bir faktör olmadığını söyleyerek;

Mesela yaşam boyu kolesterol oranı düşük olan, hiç sigara içmeyip normal kilolu olan, düzenli egzersizlerini yapan 80 yaşındaki bir kişinin kalbi tamamıyla sağlıklı olabiliyorken, 40 yaşlarında obezite, sigara içen, ailesinin genetiğinde kolesterol yüksekliği rahatsızlığı olan, biri de ileri derecede damarı tıkanmış olabiliyor.

Bel çevresi erkeklerde 102 santimetre kadınlarda 88 santimetreye geçiyorsa bu onlar için kalp hastalıkları riski taşıdığı anlamına gelebiliyor. Yani bu rakamlar vücudun alarm verdiği anlamı belirtiyor. Bu nedenle bir an önce hareket imkanı çoğaltılmalı, düzenli olarak egzersizler yapılmalı, gıda tüketimi az ama sağlıklı olarak yenmelidir, diyor.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

20 yaşına gelindiğinde anda erkek kadın herkesin kolestrolunu kapsamlı olarak ölçtürmeli, açlık kolesterol seviyelerine de baktırmalıdır. Çünkü artık günümüzde kolesterol seviyelerini güvenle düşülebilecek ve hatta kalp krizinin önemli oranda engelleyebilecek olan ilaçlarımız bulunmaktadır. Fakat bazı hastalarımız, kolesterol çıkmazsa kalp hastalığından korur, gibi asla bilimsel olmayan farklı açıklamalara inanıp ilaçları kesiyorlar.

Dr. Sipahi, açken yapılan şeker ölçümünün özellikleri ailede şeker hastalığı olanlar veya obezite açısından önemli olduğunu söyleyerek, şeker hastalığının tespit edilmesinde kalp krizlerinin önlenmesinde kritik yol izlediğini söylüyor.

 

Bir önceki yazımız olan 46 Bedenden 38 Bedene İncelme Formülü başlıklı makalemizde 38 Bedene İncelme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg