Beyin Ameliyatıyla Zayıflanabilinecek!

Beyin Ameliyatıyla Zayıflanabilinecek!

Obezite hastalığının aşırı boyutlara ulaşması durumlarında artık son çare olarak “obezite cerrahisi” yöntemine başvurulacak. Yakın bir tarihte Parkinson tedavisinde yapılan teknikler uygulanarak beyin ameliyatının da seçeneklere eklenmesi düşünülüyor.

Pamukkale Üniversitesinde Beyin Crh. Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Doç. Dr.Feridun Acar, Obezite hastalığının tüm dünyada her toplumun büyük önem içeren problemlerinden biri oluğunun altını çizdi.

Feridun Acar, Obezite hastalığına yakalanan bireylerin sağlık sorunu olarak da ele alınmasının gerektiğini, bu durumu ciddiye alarak savaşmalarını belirtti. Obezitenin çözümü olarak ilk önce beslenme alışkanlığının, sağlıklı beslenmeye çevrilmesi yönteminin denenmesine ve beklenen sonucun alınamaması durumunda ise artık son çözüm olarak cerrahi operasyonların tercih edildiğini söyledi.

Sayın Dr. Acar, Halen beyin cerrahisi anlamında obezite için tedavi yerinin olmadığını, fakat ilerleyen senelerde obezitenin iyileştirilmesi için beyin cerrahisine büyük önem verileceğini ifade etti.

 

 

BEYİNDEKİ YEME İSTEĞİ BASKINLANACAK

Sayın Acar, yemek yeme alışkanlığının ve bazı bağımlıkları beynin kontrolü altına aldığını ve beyinde bu kontrolü alan bazı yerlerin olduğunu söylerken sözlerine şöyle devam etti;

İnsan beyninde tepkileri kontrolünde bölümlerde olan kimyasal ve elektriksel bozukluklar, bireyin fazla yemek yeme isteğine ve hatta yeme haricindeki bağımlılıkların çoğalmasına neden oluyor. İşte bu sorunu Parkinson cerrahi operasyonlarında kullanılan yöntemlerle o alana girerek beyin içine elektrotlar ekleyerek o bölümün çalışmasını düzenliyoruz. Bu ameliyatın gerçekleşmesi sonucunda kişinin yemek alışkanlığı normale düşürüyoruz.

Şu anki durumda bu cerrahileri yapabilecek birikime ve alt yapıya sahip konumdayız. Fakat diğer uygulamaların arasında yer alması biraz zaman alacaktır. Çünkü bu ameliyatlar pahalı fiyatlardadır. İlerleyen zamanda bu alandaki çalışmalar daha geliştirilecek, tüm tedavilerde ve dirençli olan hatalarda o bölgelere girilerek elektrotlar yerleştirilip tedaviler yapılacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahi Sonrası Yürüyüşün Önemi başlıklı makalemizde Obezite Cerrahi Sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Cansu Tanrıkulu Cansu Tanrıkulu Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Haberler kategorisinde ki Beyin Ameliyatıyla Zayıflanabilinecek! makalesinin konusunda bir çok yazı paylaşmalısınız. Güzel kategori..

  2. Beyin Ameliyatıyla Zayıflanabilinecek! başlıklı yazınız gayet bilgilendirici lütfen benzeri yazıları paylaşmakta özen gösterin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar