Kapat

Bölgelere Göre Obezite Dağılımı

Anasayfa Beslenme Bölgelere Göre Obezite Dağılımı

Türkiye’de doğudan batıya doğru geldikçe obezite oranı da buna bağlı olarak azalır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Obezite oranının en yüksek olduğu bölgedir. Bunun devamında İç  Anadolu ve Marmara gelir. Karadeniz , Ege ve Akdeniz takip etmektedir. Bu yazımda Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en çok tüketilenlerini ve alınması gereken önlemlerini yazacağım.

bolgelere-gore-obezite-dagilimi

Obezite Oranında Beslenme Biçimleri Ve İklim Etkisi

Obezite oranının yüksek olduğu bölgelere baktığımızda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha çok yağlı yemekler sofralarda bulunur. Marmara‘da ise endüstri ve sanayinin gelişmesi şehir yaşamı, iş koşuşturmacası hazır gıdalara yönelimi arttırır.

Herkes tarafından beğenilen akla geldiğinde tabiri caizse ağzının suyunun akmasına sebep olan Doğu ve Güneydoğu yemekleri.. Kavurma ve Kızartmalar ön tercihler arasındadır. Kırmızı et de yoğun olarak tüketildiği için, iç yağı ve kuyruk yağının yemeklerde kullanımından bu bölgelerde karaciğer yağlanması ve buna bağlı obezite de oldukça yüksektir.

bolgelere-gore-obezite-dagilimi

Doğu Anadolu Ve Güneydoğu Anadolu  Bölgesi İçin Beslenme Önerileri

Et ve kıyma seçimlerinde, daha az yağlı olanları tercih etmek başlangıç için hiç fena olmaz. Et kullandıkları yemeklerde kırmızı et yerine tavuk eti kullanabilir. Böylece günlük kolesterol ve doymuş yağ oranını kontrol altında tutabilir.Vazgeçilmezleri olan iç yağı ve kuyruk yağı tüketim miktarlarını azaltabilirler. Yemeklerin çeşitleri kadar pişirme yöntemleri de etkilidir. Kızartma ,kavurma yerine haşlama yada ekstra yağ kullanımından kaçınmalıdır. Örneğin içli köfteyi haşlama yöntemiyle pişirmekten başlanılabilir.
bolgelere-gore-obezite-dagilimi

Baklava, Acı Kırmızı Pul Biber ve İsot Tüketiminde Dikkat!

Gaziantep’i duyduğumuzda akla ilk gelen yemeklerden biri de baklavadır. O çok sevdiğimiz her an olsa da yesek dediğimiz Gaziantep baklavasının yalnızca bir dilimi iki dilim ekmek kalorisindedir. Bunun tüketimini de azaltılırsa kilo yönetiminde olumlu sonuçlar sağlanabilir. Acı Kırmızı Pul Biber ve İsot mide yanmalarına metabolizma bozukluklarına yol açan isot ve acı biberinde kararında tüketilmesi gerekir. Öte yandan acı pul biberin saklama koşullarına da çok dikkat edilmelidir. Saklandığı ortamda nem olmaması gerekir . Çünkü nem dolayısıyla pul biberin içinde aflatoksin oluşabiliyor ve bu da karaciğer kanseri oluşumuna zemin hazırlıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Genlerden Kaynaklanan Kilo Sorunlarınız Mı Var? başlıklı makalemizde Obezite ve Gen İlişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg