Kapat

Boy ve Kilo Orantısı Nedir? Boyuma Göre Uygun Ağırlıkta mıyım?

Anasayfa OBEZİTE Boy ve Kilo Orantısı Nedir? Boyuma Göre Uygun Ağırlıkta mıyım?

Boy ve kilo orantısı, her zaman akıllarda soru işareti bırakmıştır ama nedense hiçbir araştırma yapmak ihtiyacı hissetmeyiz. Bu da genelde karşımıza olumsuz bir sonuç çıkacağını düşünmemizden kaynaklanmaktadır. Ama bazı gerçekler vardır tabi hiç kimsenin kaçamadığı. Biz de burada boy ile kilo oranı nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Boy e ve Kilo Orantısı Hesaplama

Boyumuz ve kilomuzun uygun rakamlarda olması elbette ki bize pozitif enerji verdiği gibi aksi takdirde de moral bozukluğu gibi durumlara maruz kalabilmekteyiz. Boy ve kilo orantısı konusunda ideal ölçüleri BKİ dediğimiz beden kitle indeksi adı verilen bir formül yöntemiyle hesaplanmaktadır. Bu formül kilonun boyun karesine bölünmesi olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin 20 ila 25 arasında olması ideal olanıdır.

Ayrıca beden ölçüleri de erkeklerde 102, kadınlarda ise 88 santimetre olarak belirlenmiştir. Boy ve kilo orantısı hesaplanırken b değerlerin altında olanlar zayıf olarak tabir edilirken fazla olanlar da kilolu olarak belirlenmiştir. Ayrıca vücuttaki yağ oranının fazla olması yine vücutta yağ salgılanmasını tetiklemekte ve bu da iştah arttırıcı bir durum ortaya çıkarmaktadır.  Sağlıklı ve uzun süre yaşamanın sırları arasında yer alan kilo kontrolü iyi sağlandığı sürece bir sıkıntıya yol açmayacaktır. Ancak fazla kilo insanda her zaman bir sağlık riski taşımaktadır. Bunun içinde düzenli beslenerek kilo alımımıza her zaman dikkat etmemiz gerekir.

Özellikle de 35- 40 yaşlarından sonra risk oranı daha da artmakta ve kilo vermekte de insanlar daha da zorlanabilmektedir. Aslında hiç de zor olmayan bu durum nedense çoğu insana zor gelmektedir. Günlük öğünlerimizde yapacağımız birkaç artı veya eksilteceğimiz birkaç besinle bunu yapmanın ne kadar da kolay olduğunu görebiliriz. Böylece kısa sürede boy ve kilo orantısı tutturulabilir.

Pastörize ve uzun ömürlü sütler hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Pastörize Süt ve Uzun Ömürlü Süt(UHT) Nedir?‘ adlı metni okuyarak, konu hakkında yorum yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg