Kapat

Çalışan Kadınların En Büyük Kaygısı

Anasayfa SAĞLIK Çalışan Kadınların En Büyük Kaygısı

Çalışan bir kadın olunca kilo alma korkusu ile karşı karşıya kalmamak mümkün değil. Bir yandan yoğun iş temposu, bir yandan ev işleri birde çocuklar var ise vay halimize…

Birbiri ile zincirleme bağlı olan bu günlük hayat koşuşturması bir kadının beslenme düzenini çaresiz olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle diyete başlama ve diyeti erken sonlandırma kaçınılmaz sonuç oluyor. Tabi bu düzensiz beslenme tepkisini büyük bir hızla yağlanarak göstermektedir. Ve bunun sonucu hızlı kilo alımı ile vücudumuza yansır.

Çalışan kadının sağlıksız beslenmesi sonucu işyerinde ki temposunun düşmesi ve dikkatinin azalması birçok uzmanlar tarafından kesinlik kazanmıştır. Şişmanlığın obeziteye hastalığına dönüşmesi de olası ihtimaller arasında bulunmaktadır.

Obezitenin tetikleyici ilk sebepleri arasında yanlış beslenme gelmektedir. Ve yapılan araştırmalar neticesinde kadınlarda obezite oranı erkeklere oranla iki katı olduğu tespit edilmiştir. Hayat koşuşturması içinde yoğun iş hayatında kilo almayı engellemek yada kilo vermek imkansız gibi düşünülse de aslında birkaç önemli bilgiyi uygulayarak başarmak mümkünüdür.

Bu imkânsızı başarmanın ilk adımı güne dinç ve iyi başlamaktır. Sağlıklı ve yeterli uyku uyumak da devamında gelir. Yeterli uyku 5-6 saattir. Dinlenmiş ve zinde uyandıktan sonra günün ikinci adımı güzel bir kahvaltıdır. Vücudun besine en çok ihtiyaç hissettiği ve verimli olduğu saat dilimi sabah saatleridir.

Ana besin öğeleri almadan günlük öğün düzeni kurulamaz. N çok ihmal edilen öğünler ara öğünleri olmaktadır. Hâlbuki metabolizmanın çalışmasını durdurmamak için bu öğünler vücudun yakıtıdır. Hamurlu gıdalar ile tatlı gıdalar en çok yenen ve en çok bunları yemek isteyen kişilerde ara öğün yapmayanlardır.

İnsan vücudunda alınması gereken sıvı seviyesi günlük olarak erkek bireyde 3.7 litre iken kadınlarda da 2.7 litre sıvı alımı olmaktadır. Tüm bu sıvı alımlarının içinde su, çay, kahve, hatta meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Günlük su tüketimi 10-12 bardaktır. spor yapmanın hayatımızda kemik ve kasları güçlendirmesi, psikolojik destek olması, forma kalmayı sağlaması, yaşlandırmadı geciktirmesi gibi birçok önemli yeri bulunmaktadır. Haftada 150 dk spora zaman ayırmak yeterlidir.

iş yerinizde bazen rahatlamak için, bazen misafire eşlik etmek için, bazen alışkanlık olduğu için, bazen de bize gelen ikram olduğu için bile olsa ne tükettiğimiz, nasıl ve ne sıklılık ile tükettiğimizin önemi büyüktür.

Bitki çaylarını ve siyah çayı açık olarak ama şekersiz içmenin sakıncası yoktur. Ama kafeinli içeceklere dikkat etmek gerekir. Aynı şartlar bunlar için geçerli değildir. Çünkü 2 kupadan fazla kafeinli içecek tüketmek kemik erimesine sebep olmaktadır.

Hatta kafeinli içeceklerinin içine konulan krema ve sütler yüksek oranda kalori bombasını oluşturmaktadır. Üstelik şu detayı da eklemek isterim ki, bazı içecekler neredeyse bir ana öğüne denk gelebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Obezitede Durum Çok Kritik başlıklı makalemizde Obezite Sağlık Problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg