Kapat

Bunları Sofranızdan Eksik Etmeyin: Çinko Deposu Yiyecekler

Anasayfa Beslenme Bunları Sofranızdan Eksik Etmeyin: Çinko Deposu Yiyecekler
çinko içeren besinler

İşte sağlığınız için çinko içeren besinler

Çinko bünyenizin sağlıklı işlemeye devam etmesi için gerçekten büyük öneme sahip bir yapı taşı. Çinko sayesinde hem bağışıklık sisteminiz hem de metabolizmanız düzgün çalışma imkanı bulabiliyor. Peki çinko içeren besinler neler ve bunların ne kadarını tüketmek doğru biliyor musunuz?

Nedir, neden önemlidir?

Çinko yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir mineral. Tükettiğimiz yiyeceklerde çinko bulunması sağlık açısından bütünleyici, geliştirici ve koruyucu bir etkiye sahip. O yüzden çinko oranı yüksek besinleri sofranızdan eksik etmemeniz aile boyu sağlığınızı korumak için büyük öneme sahip.

çinko içeren besinler

Ispanak: 100 gr. kadar pişmemiş ıspanağın içinde 0.5 mg. çinko bulunuyor ve bu da günlük karşılamanız gereken ihtiyacın yaklaşık %4’ü  demek oluyor. Ispanak elbette sadece çinko nedeniyle değil, içeriğindeki demir, C, K ve E vitaminleri, kalsiyum ve fosfat ile de besin değerini sevdiriyor. Ancak ıspanağın içindeki yoğun fosfor oranı nedeniyle sınırı aşmamak gerekiyor.

 

Mantar: Orta boy bir mantar içinde yaklaşık 0.1 mg. çinko bulunuyor.

Kabak çekirdeği: Hazır ayıklanmış olarak da bulabileceğiniz kabak çekirdeğinin 1 avuç tüketilmesi günlük çinko ihtiyacınızın 5’te 1’ini karşılamaya yetiyor.

Susam: Susam tohumu yağlı olmasının yanında çinkoya da sahip içeriği ile faydalı. 1 çay kaşığı kadar kullanmak günlük ihtiyacınızın %5’ine yani 0.7 mg.a denk geliyor.

Kuzu eti ve yoğurt da yine çinko telafisi için tüketilmesi gereken besinlerden ancak kuzu etini kolesterol seviyenizi yükseltmemek adına fazla tüketmemekte fayda var.

çinko içeren besinler

Çinko eksikliğinde neler olur?

  • Çinko eksikliğinin görüldüğü ilk yan etki saçlarda olur. Saç dökülmesi, ten rengindeki solukluk çinko içeren yiyeceklere ağırlık vermenizin işaretlerinden.
  • Tırnaklar zor uzayıp kolay kırılır.
  • Karaciğer ve böbrekler çalışmakta sorun yaşadığı için ödem görülür.
  • Pankreasın zorlanmasına bağlı olarak kan şekeri dengesi bozulur.
  • Yaralar geç iyileşir.
  • Tat duyusunda azalmalar meydana gelir.
  • Üreme fonksiyonları hormonal eksiklikler nedeniyle zarar görür.

Bir önceki yazımız olan 2017 Yaz Sezonu Fırfır Modası ile Hareketleniyor ile 2017 yaz modasının en gözde parçalarından olan fırfırlı giysileri nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe