Kapat

Çocuğunuzun Obez Olmaması İçin 5 Ana Madde

Anasayfa Anne / Çocuk Çocuğunuzun Obez Olmaması İçin 5 Ana Madde

Ülkemizde ve dünya da son 10 yıldır fazla kilo ve obezite çok ciddi oranda artış göstermiştir. Bunun için de yapılması gereken en önemli önlemin, çocukların sağlıklı yetiştirilmesinden geçtiğini hatırlatıyor uzmanlar. Peki, çocuğunuzun obezite olmasını engellemeniz için nelere dikkat etmeniz gerekir?

cocugunuzun-obez-olmamasi-icin-5-ana-madde

Çocuklarınızın televizyon saati olsun

2005 yılında yapılan araştırmaya göre televizyon karşısında çocukların 2 saatten fazla kalması obezite olmalarına neden olduğunu kanıtladı. Çocuklarınızın televizyon karşısında ya da pc karşısında geçirdiği zamanı düzene sokmanız vücut yağ kitlelerinin artmaması için önemlidir.

Şekerli ve asitli içecekler tam bir bela

Kalori miktarı fazla olan şekerli ve asitli içecekler çocuklarınız için en büyük tehlikelerden biridir. Bu içeceklerin hiç tüketilmemesi çok daha sağlıklı ancak illa tüketmeleri gerekiyorsa buna sınır getirmeniz gerekir. Şekerli ve asitli içecekler obeziteye neden olmaktadır.

cocugunuzun-obez-olmamasi-icin-5-ana-madde

Spora teşvik edin

Yeni nesil çocuklar ev dışında arkadaşları ile fazla vakit geçirmiyor. Bu da onların fazla kilo almalarına ve hatta obezite olmalarına neden oluyor. Çocuklarınızın spora ve diğer aktivitelere yönelmesi için onları teşvik edin.

Örnek olmanı çok önemli

Çocuklarınıza belli kriterler getirirken bunları onların yapmasını istiyorsanız, onlara önce siz örnek olmalısınız. Sizin yapmadığınız fiili davranışınızın onlar tarafından yapılmasını beklemek hiç adil değil.

cocugunuzun-obez-olmamasi-icin-5-ana-madde

Sağlıklı besinler yemelerini sağlayın

Çocuklarınız için evde yemek hazırlayın, ev yemekleri obeziteden uzak durmada en önemli detaylardan biridir. Dışarıdan hazır gıdalar yemelerine izin vermeyin, onun yerine sizin kendi elleriniz ile hazırladığınız sağlıklı yemekleri yemelerini sağlayın. Sağlıklı beslenme evde başlar.

 

Bir önceki yazımız olan Karın Bölgesinde Yağları Eritmenin Yöntemleri başlıklı makalemizde karın bölgesi yağlanmaları engeller hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg