Kapat

2-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar için Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Anasayfa ANNE / ÇOCUK 2-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar için Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?
çocuklarda doğru beslenme

2 – 6 yaş aralığındaki çocuklarda doğru beslenme bu besinlerle sağlanıyor

Bebekli çağından yeni çıkmış olan 2 – 6 yaş aralığındaki çocuklarda doğru beslenme kuralları ile hareket etmek yalnızca dönemsel sağlık ya da tam gelişim için değil, beslenme bilincinin oturması için de oldukça önemli. Bu dönem içinde damat tadı ve yemek zevkleri gelişen çocuklar için anne babaların ekstra dikkatli olması, yalnızca besin seçiminde değil inatlaşma gibi yanlışlardan kaçınmada da gerekli özeni göstermesi şart. Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafa, çocukların beslenmesinde öncelikli hedefleri ve doğru besin grupları ile ihtiyaçları karşılamanın yollarını anlatıyor.

çocuklarda doğru beslenme

Beslenme savaşa dönüşmesin

Çocukların beslenme bilincinin oturduğu 2- 6 yaş aralığında sosyal bir çevreye dahil olmaya başlaması  doğru beslenme alışkanlıklarının oturtulmasında büyük bir zorluk nedeni olabilir. Ancak bu çocuklara karşı inatçı bir tavır sergilemek ise bu zorlukları arttıracak bir hata. Okul öncesine kadar gerekli alışkanlıkların oturtulmuş olması gereken çocuklarda sonradan gerekli bilincin daha zor oturacağını unutmamakta fayda var.

Küçük çocuklar doğru beslenme için aslında sanılanın aksine özgür bırakılmalı ve çocuklara yemeğini seçme hakkı verilmeli. Çocuğunuzun yemeği seçmesi ve yemesi konusunda bağımsız olması, sonraki yıllarda özgüven duygusu için oldukça önemli. Çocuğunuzu doyurmak adına baskı kurmak ise çocukta yanlış algılara yol açıyor ancak çocukların yemeyi bir ceza değil, keyif olarak görmesi gerekli.

çocuklarda doğru beslenme

Ne yemeliler?

Çocukların her besin grubundan yeterli miktarda alması şart. Ancak bunu onlara olabilecek en ideal şekilde sunmak gerekiyor. Çocuklarınıza mevsiminde balık yedirmeli, protein çeşitliliğini arttırmak adına et ve tavuğu da ihmal etmemeli ancak demir kaybı olmaması için kızartmadan kaçınmalısınız.

Bir diğer önemli besin grubu olan sebze ve meyveler ise hem pişmiş hem de çiğ olarak verilerek damak tadı geliştirilmeli ve çocuklara sebze yeme alışkanlığı sevdirilmeli. Meyve ise çikolatadan uzak tutmak istenen çocuklar için ideal bir ara öğünler. Elbette 3 ana öğün arasında minimum 4 saat olmasına da dikkat etmeli.

 

Bir önceki yazımız olan Duş Alarak Kilo Vermek Mümkün Mü? ile duş alırken kilo da vermenizi sağlayacak ipuçlarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg