Obezitenin Temel Nedeni Dengesiz Beslenme!

Obezitenin Temel Nedeni Dengesiz Beslenme!

Ailelerin geçimi sağlayabilmesi adına,evdeki çalışan sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık çalışan anneler de gündemimizde yerini alıyor. Bu durum ise çalışan anne çocuklarının dengesiz beslenmesine ve özellikle fast food ağırlıklı beslenmesine neden oluyor.
Obezitenin ortaya çıkmasında dengesiz beslenme çok önemli rol oynuyor.Kalori oranı yüksek olan ve hızlı olması bakımından tercih edilen fast food ürünlerin tüketimi, hızlı ve kısa sürede yemek yeme, günlük yenilmesi gereken öğünler arasında gereğinden az yada fazla zaman bırakılması, uyku düzeni belirsizliği doğrultusunda uykudan önce veya sonra yemek yeme alışkanlıkları dengesiz beslenmeye, dolayısıyla obeziteye neden oluyor.

cocuklarda-gorulen-obezitenin-temel-nedeni-dengesiz-beslenme
Yetişkinlerdeki obezite sorunlarının bir çoğunun çocukluktan kaldığı görülüyor. Aşırı kilolu ve obezite tehlikesi altında olan çocuklar için bal,reçel,ekmek, gibi hamur diye adlandırılan besinlerin tüketimine, çikolata, cips, pizza , tost gibi abur cubur diye nitelendirilen ve fast food sayılan ürünlerin tüketimine; aile tarafından sınır getirilmesi gerekiyor.

cocuklarda-gorulen-obezitenin-temel-nedeni-dengesiz-beslenme
Büyüme çağındaki çocuklara ağır diyet listeleri uygulamak yerine, onlar için doğal ve sağlıklı besinler tercih edilmeli, su içme alışkanlığı kazandırılmalı.
Aşırı kilolu ve obez hastası olan çocukların egzersiz yapmaları, kilo kaybettikçe ödüllendirilmesi, teşvik edici etkinliklere katılması ve psikolojik destek alması gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastalığında Gerçek Tehlike! başlıklı makalemizde Obezite Hastalığında Tehlikeler hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emine Bayraktar Aba Emine Bayraktar Aba Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Başarı hikayeleri çok güzel ve bilgilendirici, benim gibi obezite hastası olan ve tüp mide ameliyatı için cesaret edemeyen insanlara çok güzel örnek hikayeler. Sayısını arttırmanız dileğimle, okumak inanın çok zevkli oluyor..

  2. Merhaba ben Nilay Volkan , Bitlis merkez de tüp mide ameliyatı yapan doktor ve hastaneleri nasıl öğrenebilirim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar