Kapat

Obezitenin Temel Nedeni Dengesiz Beslenme!

Anasayfa BESLENME Obezitenin Temel Nedeni Dengesiz Beslenme!

Ailelerin geçimi sağlayabilmesi adına,evdeki çalışan sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık çalışan anneler de gündemimizde yerini alıyor. Bu durum ise çalışan anne çocuklarının dengesiz beslenmesine ve özellikle fast food ağırlıklı beslenmesine neden oluyor.
Obezitenin ortaya çıkmasında dengesiz beslenme çok önemli rol oynuyor.Kalori oranı yüksek olan ve hızlı olması bakımından tercih edilen fast food ürünlerin tüketimi, hızlı ve kısa sürede yemek yeme, günlük yenilmesi gereken öğünler arasında gereğinden az yada fazla zaman bırakılması, uyku düzeni belirsizliği doğrultusunda uykudan önce veya sonra yemek yeme alışkanlıkları dengesiz beslenmeye, dolayısıyla obeziteye neden oluyor.

cocuklarda-gorulen-obezitenin-temel-nedeni-dengesiz-beslenme
Yetişkinlerdeki obezite sorunlarının bir çoğunun çocukluktan kaldığı görülüyor. Aşırı kilolu ve obezite tehlikesi altında olan çocuklar için bal,reçel,ekmek, gibi hamur diye adlandırılan besinlerin tüketimine, çikolata, cips, pizza , tost gibi abur cubur diye nitelendirilen ve fast food sayılan ürünlerin tüketimine; aile tarafından sınır getirilmesi gerekiyor.

cocuklarda-gorulen-obezitenin-temel-nedeni-dengesiz-beslenme
Büyüme çağındaki çocuklara ağır diyet listeleri uygulamak yerine, onlar için doğal ve sağlıklı besinler tercih edilmeli, su içme alışkanlığı kazandırılmalı.
Aşırı kilolu ve obez hastası olan çocukların egzersiz yapmaları, kilo kaybettikçe ödüllendirilmesi, teşvik edici etkinliklere katılması ve psikolojik destek alması gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastalığında Gerçek Tehlike! başlıklı makalemizde Obezite Hastalığında Tehlikeler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg