Kapat

Çocuklarda Obezite Nedir ?

Anasayfa ANNE / ÇOCUK Çocuklarda Obezite Nedir ?

Obez çocukların çoğunun hastalıklarının altında başka problemler yatmaz. Çocukluk çağında besinlerden alınan kalori ile harcanan enerji arasındaki dengesizlikler sonucu obezite başlar. Çocuklarda bu durumun önüne geçmek için kalori alımı ve enerji alımı arasındaki dengesizliklere yol açan sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir. Yani çocuklara sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Yüksek kalorili yiyecekler, hazır yemekler, çok sık ve hızlı yemek veya çok seyrek yemek, gece atıştırma alışkanlığı gibi durumlar hatalı beslenme olup, obeziteyi oluşturan en önemli etmenlerden birincisidir.

Obez çocukların beslenmelerinde çok fazla hatalı beslenme görülür. Aşırı şekerli ve yağlı gıdalar, hazır ve yüksek kalorili yiyecekler tükettikleri öğrenilir. Bu hatalı beslenmenin düzenlenmesi amacıyla yeni bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Yemek İçeriğinin Düzenlenmesi

 • -Kola, gazoz gibi gazlı içecekler, mısır şurubu bulunan hazır içecekler, dondurma, pasta, şeker gibi kilo aldırıcı gıdaların en aza indirilmesi
 • Bal, reçel, yağ, ekmek, makarna, pilav, börek, mantı, hamur ve sütlü tatlılar, yağda kızartılmış yiyecekler gibi yağ ve karbonhidrat bakımından fazlaca zengin besinlerin kısıtlanması
 • Hamburger, pizza, tost gibi fast food ürünlerin tüketimini kesmek
 • Öğün aralarında abur cubur tüketiminin engellenmesi
 • Taze meyve, sebze ve kuru baklagillerin alınmasının artırılması gereklidir. Bu gibi yiyecekler posalı olması sebebi ile tokluk hissi vererek yemek aralarını uzatmada fayda sağlar.

Yemek Yeme Biçiminin Düzeltilmesi

 • Beyne tokluk hissi yemekten 20 dakika sonra ulaştığı unutulmayarak, hızlı yeme alışkanlığının kesilmesi gerekir. Hızlı yemek beyne tokluk hissi ulaşmadan vücuda gereksiz kalori yüklemeye sebep olur.
 • Çok sık veya çok seyrek yeme alışkanlığının bırakılması gerekip, beslenme programı 3 ana, 3 ara öğün olarak düzenlenmelidir. Günde iki defa bol miktarda besin tüketmek, çok sık yemek kadar obezitenin gelişmesinde etkilidir.
 • Gece yatmadan önce atıştırma alışkanlığının yok edilmesi gerekir. Gece yüksek miktarda kalori alımı sonucu, vücut alınan kaloriyi harcayamaz ve kilo olarak geri döner.

Çocuklar henüz vücut gelişmesini tamamlayamadığından, kısıtlayıcı bir diyet uygulanması gelişimi engelleyebilir. Çocuklar günlük aldıkları kalorinin yüzde 12’ sini gelişimleri için kullanırlar. Kısıtlı bir diyet uygulanmaya çalışıldığında, büyük oranda büyümek için kullandıkları kaloriden kesilir. Bu da büyümelerini duraklatabilir.

Uygulanan diyetler mutlaka büyümeyi sağlayacak, kalori, protein, yağ içeri bakımından dengeli olmalıdır. Haftada üç kez yumurta,günlük 300-600 ml süt,peynir, günde dört kez  meyve ve sebze tüketmeli, bunlara ilaveten haftada üç gün yağsız et, tavuk yada balık tüketmeleri gereklidir.


Aktivitenin Düzenlenmesi

 • Şimdilerde çocuklar sürekli televizyon ve bilgisayar başında zaman geçirme eğiliminde olduklarından, yeme alışkanlıkları da yine televizyon, bilgisayar karşısında olabiliyor. Bu süreyi günde iki saat olarak düzenlemek gerekiyor.
 • Çocukların yürüyebilecekleri kısa mesafelerde araba yerine yürümeye teşvik edilmelidir.
 • Şahsi işlerini, giyinmek, çantasını hazırlamak, odasını düzenlemek gibi işlerde çocuğa kendi sorumluluğunu vererek, hareket kazandırılması önemlidir.
 • İleriki yaşamında çocuğu aktif kılacak ve sevebileceği sporlara yönlendirme sağlanması gereklidir.

Çocukların hayatına hareket getirmek çok kolay bir durumdur. Bisiklete binerek, ev işlerinde yardım ederek, yürüyebileceği alanlarda araba yerine yürüyerek eğlenceli bir biçimde hareketi yaşmalarının bir parçası haline dönüştürebilirler.Çocukluk dönemlerinde haftada iki üç kez en az 20 dakikalık yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır.Çocuklarda egzersizin miktarı yerine sürekli olarak devam etmesi daha önemlidir. Çocuklara hareket etmek sevdirmeli ve bunu hayatları boyunca zevk alacakları birer alışkanlık haline dönüştürülmelidir.

Her çocuğun sevebileceği bir aktivite mutlaka bulunacaktır. Hareketsiz devamı oturup sağlıksız beslenmesindense, az da olsa hareket etmesi ve sağlıklı besin tüketmeleri çok daha iyidir.  Diyet ve egzersizlerin birlikte uygulanmasının, tek başına uygulanan diyet ile karşılaştırıldığında daha fazla kilo kaybettirdiği görülmüştür. Egzersiz yapmak, kaybedilen kilonun devamlılığını sağlar, yani ideal kilonuzu korumanızı sağlar.

Sonuç Olarak;

 • Çocukların yaşına uygun bir diyet programı hazırlanması,
 • Tüketilen yiyeceklerin sağlıklı ve dengeli olanlardan seçilmesi,
 • Ev yemeklerinin tercih edilmesi, yemek esnasında televizyon veya bilgisayar karşısında bulunmaması,
 • Öğün aralarında atıştırılan abur cuburların kesilmesi,
 • Ailenin sağlıklı ve dengeli beslenme programı uygulayarak ve de sürekli egzersiz yaparak çocuğa model teşkil etmesi,
 • Günlük fiziksel aktivitelerin artırılması,

Prensiplerine uyulduğu takdirde kilo verimi sağlanmaktadır. Fakat tek sorun kilo vermek olmayıp, verilen kilonun korunmasıdır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlık haline getirilmez ise, verilen kiloların korunması mümkün olmaz.

Yemek yemeyi, bir çok kişi   sadece açlığın giderilmesi ve haz alma olarak görmeyip, gerginliği azaltan, öfkeyi yatıştıran bir işlev  olarak görür. Stres, tatlılara eğilim, sosyal baskılar, depresyon, iştahın uyarıldığı çevresel koşullar obeziteye sebep olan etkenlerden bazıları olup, bu konuların dikkate alınması obezite ile savaşta dikkate alınması gereken bir durumdur.

Anne ve babaların obez olmaları çocuklarının da yüzde 70 oranında obez olma ihtimali taşıması anlamına gelir. Obez çocukların tedavisinde aile ile işbirliği içerisinde olunması gereklidir. Ailenin sağlıklı beslenerek aktif çevreye uyması , yani çocuğa iyi bir model olması obez çocukların tedavisinde oldukça önemlidir. Okul, arkadaş ve öğretmen gibi destek sistemleri değerlendirilmeli, çocuğun beslenme davranışlarını kontrol altında tutabilecek bir alan oluşturulmalıdır.

Çocukluk döneminde kontrol altına alınan kilo, çocuğun yetişkin çağında kendisini olumsuz etkileyecek hastalıklardan korunması anlamına gelir. Ancak çocukluk çağında tedavi edilmeyen obezite sorunu ileriki yaşamında çocuğu önemli ölçüde tehdit altına alır. Çünkü obezite hastalığı, karaciğerde yağlanma, kan yağlarında yükselme, diyabet gibi ciddi sorunları da yanında getirmekle kalmayıp, ölüm riski de taşımaktadır. bu gibi sorunların dışında sosyal aktivitelerini engelleyerek yaşam kalitesini de düşürür ve mutsuz olmaya sevk eder.

Kısaca insan hayatını tehdit eden obezite, tedavi edilmesi gereken son derece ciddi bir sağlık problemidir.

 

Bir önceki yazımız olan Yunus Emre Polat 80 Kilo Verdi.. başlıklı makalemizde 80 Kilo Veren Yunus Emre Polat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg