Kapat

Çocuklarda Obeziteyi Önlemek için 10 Önemli Öneri

Anasayfa BESLENME Çocuklarda Obeziteyi Önlemek için 10 Önemli Öneri
Çocuklarda Obezite

Çocuklarda obezite ve önlem alma yolları

Çocuklar da en az yetişkinler kadar obezite sorunu ile sık karşılaşan, hatta fast food ve abur cubur tüketimindeki hızlı artış ile yoğun risk altında olan bireylerdir. Çocuklarda obezite çağın korkutucu sağlık sorunlarının başında gelmekte, önceden bu konu önlem almayan aileler ilerleyen yaşlarda çocuklarının daha büyük sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini unutmaktadır. Siz obezitehaber okuyucularına özel hazırladığımız bu yazımızda çocuğunuzu obeziteden korumanız için izleyebileceğiniz farklı yollar anlatıl ve siz ailelere çocuklarınız için sağlıklı bir yaşam sağlamak kaldı.

1– Çağımızdaki çocukluklarda obezite ve fazla kilonun en temel sebeplerinden biri fast food tüketimidir. Çocuğunuzun yeme ve içme düzenini gözlemleyin. Fast food alışkanlıklarından ve yanlış yiyeceklerden onu uzak tutmaya çalışın.

2– Çocukların beslenme düzenini yetişkinler ile kıyaslamak büyük bir hatadır. Yaş gereği gazlı içeceklere, şekerli gıdalara ya da pakette satılan yiyeceklere daha çok ilgi duyan çocuklara katı diyet listeleri dayatmak, onları sağlıksız beslenmenin daha cazip olduğu gibi fikre yöneltecektir.

Çocuklarda Obezite

3– Çocuğunuza yasakladığınız her zararlı yiyecek ya da içeceğin yerine bir alternatif sunun. Örneğin kola yerine ayran, meyve suyu yerine soda ya da su içmesinin daha faydalı olacağını anlatarak ev alışverişinizde bu içeceklere yer vermemeye çalışın.

4– Eğlenerek öğrenmenin çocuklarda alışkanlıkların temelinde yer aldığını biliyoruz. Bu nedenle beslenme dahil her alışkanlığı çocuklarınıza iyi vakit geçirmelerini sağlayarak aşılayın. Örneğin mutfakta birlikte sağlıklı tarifler hazırlayabilir, gün içinde de oyuna dönüştürdüğünüz egzersizler yapabilirsiniz.

Çocuklarda Obezite

5Çocuklar için doğru beslenme düzeni oluşturmaya çalışırken, bu listeye mutlaka protein içerikli yumurta, yoğurt gibi hayvansal gıdalar, taze sebze ve kuru bakliyat tüketimini yerleştirin.

6– Her görülenin öğrenildiği erken yaşlarda, çocuklarınız için doğru örnek olmanın önemini kavrayın ve unutmayın ki çocuklarda obezite erken yaşlarda kazanılan alışkanlıklar ile önlenmektedir. Alkol alışkanlığını çocuğunuzdan uzak tutmak, birlikte spor yapmak ve sağlıklı beslenmenin faydalarını anlatmanın yanı sıra anlattıklarınızı uygulamak çocuklar için beslenme konusunda eğitici olmaktadır.

7– Sofraya birlikte oturma alışkanlığı edinin. Hem yediklerini daha rahat gözlemleyebildiğiniz çocuğunuzun porsiyonlarını da böylece daha kolay kontrol edebilir, hem de keyifli sofralar sayesinde sağlıklı yemek tariflerini ona sevdirebilirsiniz.

8– Çocuğunuzun midesinin sizinki kadar büyük olmadığını asla unutmayın ve onunla aynı tabakları kullanmayın. Çocuğunuz eğer tabağı daha küçük olsa da yemeğini bitiremiyor ya da bitirmek istemiyorsa onu zorlamayın.

9– Özellikle okul saatlerinde ne yediğini bilmenizin daha da zor olduğu çocuğunuz için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Çocuğunuzun yanında bulundurmasını sağladığınız kuru yemiş ya da az şekerli meyveleri sınırlı şekilde tüketmesini sağlayın. Bu sayede okul ve çevresinde bulunan tost, poğaça gibi yiyeceklerden ya da bisküvi ve keklerden onu koruyabilirsiniz.

10– Çocuklarda kilo vermenin güzellik ya da yakışıklılık için değil, sağlık için önemli olduğu hakkında çocuklarınızla mutlaka konuşun. Özellikle ergenlik döneminde tehlikeli olan fazla kiloların yarattığı psikolojik etkiler, depresyondan yememe sorunlarına kadar birçok sorunu da beraberinde getirmektedir ve ailelere çocuklarına neden sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu anlatma konusunda büyük görevler düşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Misafirleriniz ve Sizin İçin Kilo Aldırmayan 4 Leziz Diyet Tatlı Tarifi ile farklı diyet tatlı tarifleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal  medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg