Kapat

Çocuklarda Obeziteye Dikkat!

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Çocuklarda Obeziteye Dikkat!

Obezite, çağımızın ciddi sorunları arasında yer almaktadır. Ne yazık ki bu mücadele çocukluk çağına inmiş bir haldedir. Özellikle okula giden çocukların beslenme alışkanlıklarına ayrıca dikkat edilmeli, kantin alışverişlerinde özenli olunmalı ve tüm ebeveynler obezite hakkında bilinçlenmelidir. Obezite ile mücadelede bu bilinç önem taşır. Veliler bilinçlenir ve hastalığı tanırlarsa ona göre çözüm yöntemleri uygulayabilirler.

 Çocuklarda obezite problemi ile savaşılırken çok düşük kalorili diyetler yanlış bir uygulamadır. Çünkü büyüme ve gelişimin en önemli ve etkili olduğu bu çağlarda, böyle diyetler ilerlemeyi baltalayabilir. Aynı zamanda çocuklara ekmek arası atıştırmalıklar verilmemelidir. Düşük kalorili diyetler gibi ekmek arası atıştırmalıklar da uzak durulması gereken beslenme şekilleridir. Çocukların yemek yerken salata gibi güç harcayabileceği yiyecekler tercih edilmelidir.

Besinlere gösterilmesi gereken özen kadar tüketim davranışlarına da özen göstermek gerekmektedir. Çocukların kesinlikle televizyon karşısında yemek yemesi önerilmemektedir. Bu davranışa asla izin verilmemelidir. Ders çalışma anlarında yemek çocuğa götürülmemelidir. Ebeveynler bunu çocuğun dikkati dağılmasın diye yaparlar. Fakat bu durum ileride yemek yemeden yoğunlaşamamak problemine sebebiyet verebilir. Obezite ile yapılan mücadelede, çocuklar daha fazla oyun oynayabilecekleri alanlara yönlendirilmelidir. Çocukların fiziksel güçlerini harcayacakları alanlar ve oyunlar olmalıdır. Bunlarla beraber kek gibi, poğaça gibi hacim olarak küçük olan fakat kalori bakımından büyük olan besinlerden de uzak durmak gerekmektedir. Her şeyin tazesi daha faydalıdır. Kuru meyve tercihi yerine taze meyveler sunulmalıdır. Salata öğünlerde mutlaka olmalıdır. Salatanın öğünlerde yer almasına dikkat edilmelidir.

 Yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerin tüketimi sağlanmalıdır. Süt ve yoğurtla oluşan zengin bir beslenme metodu faydalı olmaktadır. Süt ve yoğurt yağ yakımını hızlandırmaktadırlar. Aynı zamanda gazlı içecek tercih edilmemeli ve hazır meyve suyu tüketimi sağlanmamalıdır. Yağlı hazırlanışa sahip olan yemekler yerine aynı besinlerden az yağlı tercihlere yönlendirmeler yapılmalıdır. Mesela patates kızartması yerine kumpir yönlendirilmesi fayda sağlayabilir. Bu şekilde doğru besinler ve doğru beslenme alışkanlıkları ile sağlıklı bireyler olabilmek ve yetiştirmek mümkündür.

Eğer zayıf olmak ve bunun için hangi yiyeceklerle beslenmeniz gerektiğini bilmek istiyorsanız Zayıf Olmak İsteyenlere Özel Yiyecekler konulu bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan biz,i takip ederek, yorum, fikir ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg