Kapat

Çocuklarda Yeme Alışkanlığına Dikkat Edin!

Anasayfa Anne / Çocuk Çocuklarda Yeme Alışkanlığına Dikkat Edin!

Bahçeşehir Üniversitesi’nde, yapılan sempozyumda Türkiye de ve Dünyada çocukların yemek yeme alışkanlıkları ve obezite masaya yatırdı. Klinik Psikolog Dr. Gülin Güneri, Türkiye de annelerin çocuklarına nasıl zorla yemek yeme anlayışının bulunduğunu ve alışkanlığın ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalıştı.

Çocukları yemek yeme konusunda rahat bırakmamız gerektiğini zorla yemek yeme alışkanlığının çok kötü olduğunu söyledi. Zorla yemek yedirdiğimiz çocukların zaman içerisinde obez olduğunu anlatan Güneri annelerin yaptığı yanlışları şöyle anlattı:

cocuklarda-yeme-aliskanligi Türkiye de son araştırmalara göre erkeklerin daha çok obeziteye yakalandığını anlatan uzmanlar çalışan erkeklerin artık öğle yemeklerinde sulu yemek değil de fast-fooda yönelmesini gösterdi. Avrupa, Amerika gibi ülkelerde önceden daha çok görülen obezitenin artık Türkiye dede bir sorun haline geldi.

Türkiye de ebeveynler çocuklarını beslerken bazı hatalar yapıyorlar bu hatalardan en büyüğü ise çocuklara zorla yedirilen yemek oluyor. Çocuk daha acıktığını bilmeden sürekli yemeye zorlandığı zaman çocuk bedenini kontrol altına almayı öğrenemiyor dedi.

cocuklarda-yeme-aliskanligi

Güneri daha sonra şöyle devam etti: “maalesef kültürümüz de anne babaların zorla çocuğa yemek yedirme gibi bir özelliği var. Çocuk ne zaman acıkıp yemek, yemek istediğini anlayamıyor oysa yapılan bu yanlış çocuklarına ne kadar büyük bir zarar veriyor göremiyorlar.

Yemek eğitimi çocukta daha anne karnında gelişen bir olay olduğu için yemek konusunda çocukları rahat bırakmaları gerek. Çocuk kendi acıktığı zamanı kendi tayin etmeli ve ona göre yemek yemeli zorla çocuğa yemek yedirmek asla doğru olmayan bir alışkanlıktır.

Çocuğu besler iken doğal yiyecekler tüketilmeli sosyal medya da gösterilen zararlı yiyecekler çocuğa verilmemelidir. Çocuklar hazır gıdalardan uzak tutulmalı aşırı şekerli yiyecekler ve donmuş yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.

cocuklarda-yeme-aliskanligi

Kız çocukları sürekli diyet yaparak zayıflamaya çalışmamalıdır. Çocukların karşısına geçerek ne kadar kilo aldın ya da neden şişmansın gibi sorular sorulmamalı onun yerine çocuklara onların özelliklerini öne çıkartacak sözler sarf edilmedir.

Maalesef artık büyük kentlerde tencere yemeyi pişirilmiyor buda insanları hazır yiyeceklere yönlendiriyor televizyon bilgisayar başında yenen yiyecekler bizlere kilo olarak geri dönüyor. Sağlık Bakanlığının uyguladığı her gün yarım saat yürüyüş programına uyulmalı ve çocuklarımıza bunu alışkanlık haline getirmeliyiz dedi.

cocuklarda-yeme-aliskanligi Sempozyumda bulanan konuşmacılardan Dr. Gillian Harris, anneni daha bebeği emzirdiğinde tat duygusunun oluştuğunu belirtti.

Her yemeyi tadan ve yiyen çocuğun ileriki yaşlarda yemeklerden tiksinme ihtimalinin çok azalacağını çocuğun her tadı bilmesi gerektiğini söyledi.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Çürüğüne Dikkat! başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg