Kapat

Çocukların Kilo Ve Ailelerin Tutumu ?

Anasayfa SAĞLIK Çocukların Kilo Ve Ailelerin Tutumu ?

Çocukların Kilosu Konusunda Ailelere Büyük Sorumluluk Düşüyor

Diyetisyen Hale Taşgın’a göre; “ Çocuklar için beslenme alışkanlıklarını belirli bir düzene sokmak, doğum ile başlayan bir süreçtir. Yeterli bilince ulaşamamış aileler, çocukların aşırı kilo almasında ilk etkeni oluşturmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Obezite, yıllar geçtikçe çocuklarda çok daha sıklıkla görülmekte olan bir hastalık haline geliyor. Sağlıksız beslenme koşulları, spordan uzak ve durağan bir yaşam stili nedeniyle, erken yaşlardan itibaren kilo almaya başlayan çocuklarda ciddi sağlık sorunları da baş gösteriyor. Hale Taşgın, kliniklerine gelen çocuklardan önce, anne ve babaların düzenli beslenme konusunda yönlendirildiklerini söylüyor ve bu şikâyetle gelen çocukların sayısında önemli miktarlarda artış olduğuna dikkati çekiyor.

cocuklarin-kilo-ve-ailelerin-tutumu

Ek Gıdaya Geçerken Dikkatli Olmalısınız

Doğru beslenme alışkanlıklarının, erken dönemlerde başlamasından kastının, ek gıdalara geçiş dönemi olduğunu belirten Taşgın ekliyor; “ Bebekler, doğumlarından sonraki ilk bir sene içerisinde yaklaşık 3 katı kadar kilo alırlar ve inanılmaz bir gelişme gösterirler. Anne sütünün önemi zaten bilinmektedir. 6 ay sonrasında ise ek gıda geçişlerinde dikkatli olmak elzemdir. Çünkü bu dönemdeki bebeklerin, dış dünyaya ilgileri artabilir ve iştahlarında belirli oranlarda kapanma meydana gelebilir. İşte bu dönemde, anne ve babaların, iştah açmak amaçlı dahi olsa, şeker içerikli besin maddelerinden uzak kalmaları gerekmektedir ve çocuğu zengin bir tat yelpazesine alıştırmaları oldukça önemlidir “ şeklinde devam etti.

Dengeli Beslenme ve Bunu Öğretmek Oldukça Önemli

Okula başlangıç dönemine kadar, sağlıklı beslenmenin ve sağlığa yararlı gıdaların, anne tarafından çocuğa öğretilmesinin önemini vurgulayan diyetisyen Taşgın, şu şekilde devam etti; “ Yaşı belirli bir düzeye ulaşan çocuğunuza, artık hangi gıdaların daha besleyici ve sağlıklı olduğunu, vücut direncinin hangi yollar ile arttırılıp, hastalıklara karşı koyabileceğini daha kolay anlatabilirsiniz. Burada, onunla beraber hazırlayacağınız yemekler ve sağlıklı gıdaların tanıtımının etkin bir şekilde yapılması çocuk açısından çok daha faydalı olacaktır. Kendi emeğini ortaya koyduğu bir yemeği daha da iştahla tüketebilecek bir çocuk, zaman içerisinde bu yiyeceklere daha kolay alışabilecek ve zengin bir damak tadına daha rahat kavuşabilecektir.” Dedi.

cocuklarin-kilo-ve-ailelerin-tutumu

Porsiyon Konusu Önemli

Çocuklar konusunda, en önemli konulardan birisinin porsiyon oranları olduğunu belirten diyetisyen Hale Taşgın’a göre; “ Özellikle okula başlamadığı erken dönemlerde, porsiyon oranı bir yetişkinin yarısından da az bir oranda olmalıdır. Çocuk yemeğini yerken, size soracağı sorulara açıklıkla cevap verin ve gıdaları tanımasına yardımcı olun. Özellikle, yemekleri kendisinin yemesi, ileride kazanacağı yetenekler açısından oldukça önemlidir. Porsiyon oranına dikkat ve spor aktiviteleri çocuklar için oldukça önemli.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi Sonrası Kabızlık Sorunu Çözümü başlıklı makalemizde Kabızlık Sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Çocukların Kilo Ve Ailelerin Tutumu ?” üzerine 1 yorum

  1. Sevin Adin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe