Kapat

Çocukların Sık Geçirdiği Hastalıklar

Anasayfa ANNE / ÇOCUK Çocukların Sık Geçirdiği Hastalıklar

Türkiye’de yapılan araştırmaların verilerine bakarsak, her coğrafi bölgede yaşayan çocukların, kendilerine has farklı hastalıkları var. Sorunlar ayrıca yaş gruplarına göre de, farklılık gösteriyor. Mesela yedi ile on dört yaş arası çocukların yüzde 25’i ağız ve dişle ilgili problemler yaşıyorlar.

Aynı yaş grubunun yüzde 11’i göz hastalıkları ve enfeksiyon ile geçen hastalıkları daha sık yaşıyorlar. Grubun yüzde 5’i cilt hastalıkları ile uğraşıyor. Yüzde 4’lük bir kesim ise beslenme sorunları nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar yaşıyorlar.

cocuklarin-sik-gecirdigi-hastaliklar Yapılan araştırmaya göre, listenin en tehlikeli bölgesi Marmara bölgesi oluyor. En az sağlık problemleri yaşanan bölge ise Akdeniz bölgesi oluyor. Güneydoğu Anadolu’ya geldiğimizde beslenme alışkanlıklarının daha çok et ve süt ürünleri üzerine kurulu olduğunu görüyoruz.

Sebze ya da meyvenin tüketimi ise oldukça az miktarda gözüküyor. Bu durum bölgede diş kaybı oranının fazla olmadığı verisini ortaya çıkarırken, fazla tatlı tüketiminin dişlerini çürüttüğünü görüyoruz.
Buna ek olarak, genelde Doğu’da olan illerde yaşayan çocuklarda obezite oranının fazla olduğunu görüyoruz.

cocuklarin-sik-gecirdigi-hastaliklar

Bu sebeple burada yaşayan aileler, çocuklarını daha fazla fiziksel aktivitelerin içine sokmalıdır. Yemekleri kızartma olarak ya da kavurma olarak yapmaktan vazgeçmeli ve haşlama ya da fırınlama gibi sağlıklı yöntemleri tercih etmelilerdir.
Karadeniz’in beslenme alışkanlıklarına bakarsak, tek problemin tereyağında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında sık sık balıkla besleniyor olmak, oldukça faydalı bir beslenme alışkanlığı edinilmesini sağlamış durumdadır.

Yeterli vitamin ve kalsiyum alındığından, çok fazla ağız, cilt ya da göz hastalıkları görülmemektedir. Bu bölgede yaşayan ailelerin tereyağı kullanımını azaltması ve bitkisel yağları tercih etmesi, oldukça faydalı bir beslenme alışkanlığı olacaktır.
İç Anadolu ise çocukların obezite sınırında olduğu bölgelerden biridir. Bölgede en çok tüketilen ürün tahıldır. Hayvancılığın yaygın olması nedeniyle, et tüketimi de oldukça fazladır. Karbonhidrat ve proteini bir arada tüketen çocuklar ise obez olmaya çok yakındır.

cocuklarin-sik-gecirdigi-hastaliklar

Ayrıca besinlerden yeteri kadar kalsiyum alınmaması da, diş çürüğü görülme oranının fazla olmasına neden olmuştur. Bu bölgede yaşayan aileler süt ve süt ürünleri kullanımını arttırmalıdır. Bunun dışında yeşil yapraklı sebzelerde fazlaca tüketilmeye çalışılmalıdır.

Sebze ve meyvenin az tüketilmesi, A vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Bu yüzden cilt ve gözde görülen hastalıkların fazla oluşu dikkat çekmektedir.
Akdeniz ve Ege bölgelerine baktığımızda, çocukların en çok dişlerde problem yaşadığını görüyoruz.

fotolia_42119354_subscription_monthly_xxl-1050x700

İki bölgenin de, sebze ve meyve tüketimi oldukça fazla. Bu yüzden çocuklar yeteri kadar minerali ve vitamini alma şansını elde ediyor. Bu durum diş sağlığı için olumluyken, süt ve süt ürünlerinin az tüketiliyor oluşu ise dişlerde çürük görülmesine yol açıyor. Fakat ülkedeki obezite oranının en düşük olduğu bölgeler buralar.
En tehlikeli bölge ise Marmara bölgesidir. Öncelikle bölgenin yoğun bir biçimde göç aldığını hatırlamakta fayda var.

Obezitenin dışında cilt, göz ve deri hastalıkları da ciddi riskler içermektedir. Çocukların hazır gıdayı en çok tükettiği bölge de burasıdır. Aynı zamanda çocukların fiziksel aktiviteleri de oldukça kısıtlıdır.
A ve C vitaminin ise az alınıyor olması, göz hastalıklarının kapısını açar. Aynı zamanda deri hastalıklarının da. Bu yüzden çocuklar süt, sebze ve meyve tüketimine yönlendirilmelidir. Aynı zamanda çocuklar, fiziksel aktivitelere de teşvik edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kahvaltıyı Atlayan Çocuk Obezliğe Daha Yakın başlıklı makalemizde Çocuklarda Kahvaltının Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg