Kapat

Çocukluk Döneminde Ağırlık Denetimi Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa SAĞLIK Çocukluk Döneminde Ağırlık Denetimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar hepimizin gurur kaynağıdır ve bazen çocuklar için yasakları kuralları yıkabiliriz. Fakat bir anne ve baba için doğru bir davranış değildir. Aileler çocuklarının beslenmesine çok dikkat etmelidir. Çocuk diye her şey yemesine asla müsaade etmemeliyiz. Aileler çok yanlış hareket etmektedir ve çocuk diye tüm zararlı gıdalar onu üzmemek için yemesine izin veriyoruz. Gelişim zamanında çok problemlere neden olmaktadır. Yanlış verilen gıdalar çocukları ancak obez yapmaktadır. Yani çocuklara sadece kilo katmaktadır. Başka bir faydası da yoktur. Çocuklar bizim çok kıymetlimizdir. Biz ne kadar çok değer veriyorsak yedikleri gıdalara da o derece de değer verilmelidir. Önünüze gelen her gıdayı çocuğunuza yedirmeyiniz. Bazen anneler hemen hazır gıdalara yönelmektedir. Bu hazır gıda çocukları geçici şekilde mutlu etmektedir.

Çocukların Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanmalıdır?

Çocukların kilo kontrolünü sağlamak için öncelikle aile kendi yeme alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Zararlı gıdalar terk edilip sağlıklı gıdalar eve girmelidir. Unutmayın çocuk anne ve babasında ne görürse kendisi de yaşamında o gördüklerini uygulamaktadır. Çocukların beyni çok tazedir. O yüzden doğru bir şekilde gösterilmeli ve aynı şekilde öğretilmelidir. Bir çocuk büyütmek kolay değildir. Her anlamda emek istemektedir. Çocuklara sebze tüketimi kazandırılmalıdır. Eğer bir çocuk sebze sevmiyor ise farklı şekillerde sunulmalıdır. Daha eğlenceli bir hale getirerek sunulmalıdır. Bunun dışında belli kuruyemişler verilmelidir. Çocuğun enerjisi yerine gelmesi sağlanmalıdır. Zararlı içeceklerden uzak tutulmalıdır. Abur cubura yer verilmemelidir. Hafta da bir gün özgür bırakılmalıdır. Elbette bu aşırıya kaçmamalıdır.

Çocukların gelişim zamanlarında beslenmesi çok önemlidir. Vücudun istenen vitaminler verilirse sağlıklı gelişim sağlanmaktadır. Eğer zararlı gıdaları ön planda tutarsanız sağlıksız bir çocuk yetiştirmiş olunmaktadır. İçerisinde bilmediğiniz ürünleri hiçbir zaman çocuğunuza yedirmemelisiniz. Onlar bizim geleceğimizdir. Onları en güzel şekilde ve en iyi şekilde korumak bizim görevimizdir. Çocuklara sağlıklı gıdalar öğretilmelidir. Zaten bu gıdalara alışan bir çocuk başka hiçbir şey aramamaktadır.

Demirin faydaları hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Demirin Zengin Kaynakları Nelerdir?’ adlı metni okuyabilir, konuyla alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg