Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 51.088

D Vitamini Nereden Alınmalıdır ?

Anasayfa
SAĞLIK D Vitamini Nereden Alınmalıdır ?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, güneşlenme fikri herkesin aklından geçmeye başladı. Bir deniz kenarında güneşlenmenin dışında, şehir içerisinde bile ciddi oranda güneş görüyor cildimiz. Peki, bunun ne kadarı yararlı? Nereden sonrası zararlı hale geliyor?

d-vitamini-nereden-alinmalidir
Güneş, belli bir oranda alındığında elbette sağlıktır. Herkesin belli bir miktarda güneş alması gerekir. Fakat uzun süre güneş altında kalacaksak, muhakkak koruyucu kremlerden kullanmalıyız. Bunun dışında, D vitamininden faydalanmak için muhakkak güneş ışığından faydalanmalıyız.

Çünkü D vitamini, önce deride sentezlenir. Daha sonra, karaciğer ve böbreklerde işlenir. Yeteri kadar D vitamini almanız için, günde on beş dakika güneşte kalmanız gereklidir. D vitaminin yokluğu ise ciddi sorunlara yol açar.

İlk olarak, kemik erimesine neden olur. Kemiklerdeki kalsiyum miktarı azalır. Kemik sağlığı yitirildiği gibi, saçınızın ve tırnağınızın yapısında da bozulmalar da meydana gelir. Cilt problemi olan kişilerin rahatsızlıkları ise sedef hastalığına kadar ilerleyebilir.d-vitamini-nereden-alinmalidir

Bunlar dışında, obezite problemi yaşayan kişilerde de D Vitamini eksikliği olduğu gözlemlenir. Bu vitamin, yağ dokusunu da etkilemektedir. Obezler yağ dokusunu uzun süre harcamaz ve depolarsa, D vitamini kana karışamaz.

Bu kana karışamama, kilo dışında, başka hastalıklarında kapısını açar. Yani D vitamini, vücut direncinin korunması için oldukça önemlidir.

d-vitamini-nereden-alinmalidir
Doğal olarak güneş ışığı alamayan kişiler ise ilaç kullanarak da vücudunun bu eksiğini giderebilir. Bu yolu seçmek zorunda olan kişiler, yılda bir kere kan testi yaptırmalı ve buna göre D vitamini kapsüllerinden kullanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Mahalleyi Kendi Diyetisyeni Zayıflatacak başlıklı makalemizde Aşırı Kilo ve Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg