Kapat

D Vitaminini Besinlerle Almak Mümkün mü?

Anasayfa Beslenme D Vitaminini Besinlerle Almak Mümkün mü?

Kış aylarının da gelmesi ile grip salgınları yine artmıştır. Bir ara gündemden düşmeyen kuş gribi ve domuz gribi gibi gripler daha ağır geçirilmekte ve sonu ölümle bile sonuçlanan durumlarla karşılaşabilmekteydik. Konumuzla bunun şimdi ne alakası var demeyin.  Evet, konuyla alakası yok gibi görünse de grip ismindeki bu bir çeşit virüs hastalığı antibiyotiklerle bile çare bulunamayan bir durumdur. Ancak bağışıklığımızı biraz güçlendirdiğimiz zaman en azından daha hafif şekilde atlatmamız mümkündür.

Bu da D vitamininin vücudumuzdaki önemiyle alakalıdır. Yapılan en son araştırmalar d vitaminin bağışıklığı güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda kalbi de güçlendirdiği ve kalp hastalıklarını önlemede büyük rol oynadığı bildirilmiştir. Büyümede ve enfeksiyonlu hastalıkların çabuk iyileşmesinde oldukça önemlidir. Ayrıca doktor kontrolü olmadan alınan aşırı d vitamini ise kalp krizlerine yol açabilmektedir. D vitamini eksikliği basit kan tahlilleriyle anlaşılabilmektedir. Kan düzeyleri ise güneş faktöründen dolayı yaz ve kış aylarına göre farklılıklar gösterir. Normal değerleri yaz aylarında 20ng/dl, kış aylarında ise 10ng/dl altında olmamalıdır. Aksi takdirde D vitamini eksikliği var demektir.

 

Vücudumuzdaki D Vitamini Eksikliğini Nasıl Karşılayabiliriz?

Günlük D vitamini ihtiyacı güneş ışınlarıyla 15 dakika gibi bir sürede bile alınabilmektedir. Sadece kol ve bacakların güneş görmesi bile bunun için yeterlidir. Güneşin ultraviyole ışınları derimizdeki D vitaminin ortaya çıkmasını sağlayarak ihtiyacımızın bu şekilde karşılanmasını sağlar. Ancak, güneş ışınlarının eğik gelmesi, yaşlıların derilerinin ince olması, kilolu kişilerin de yağ tabakalarının fazlalığı vitamin alımını olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Anlaşılacağı üzere güneş dışında D vitamini eksikliğini karşılamamız çok zordur. Ancak yine de size birkaç tane sayacak olursak bunların içinde en çok bulunan balık yağıdır. Diğerleri ise süt ve ürünleri, yumurta, somon balığı, dana ciğeri, beyaz düğme mantarı, patates de diğer D vitamini içeren besinlerdir. Bunlarla da ihtiyaç karşılanamadığı durumlarda doktora başvurularak destek vitamin ilaçlarından faydalanılabilir.

 

Çocukların kahvaltıda neler yemesi gerektiğine dair Çocuklar için Sabah Kahvaltısında Bir Bardak Süt İçmek Yeterli midir? yazımızı inceleyebilir ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“D Vitaminini Besinlerle Almak Mümkün mü?” üzerine 3 yorum

  1. Ilter Ozkul says:
  2. Buke Enver says:
  3. Devlet Ayda says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe