Kapat

Denize Kıyısı Olan Bölgelerimizde Obezite Oranı

Anasayfa HABER Denize Kıyısı Olan Bölgelerimizde Obezite Oranı

Bölgelere Göre Obezite Dağılımında Marmara Ve Karadeniz

Marmara Bölgesi her bölgeden izler taşımaktadır. İstenilen besinlere kolaylıkla ulaşabilme ve besin çeşitliliği şansı olan Marmara Bölgesi halkı obezite yönünde ciddi tehlikeler taşımaktadır. Sanayi ve endüstrinin yaygın olduğu bu bölgede kişiler daha çok masa başında çalıştıkları için kilo alma eğilimleri de yüksektir.

İstanbul 33,0
Batı Marmara 30,7
Doğu Marmara 30,6

denize-kiyisi-olan-bolgelerimizde-obezite-orani

Karadeniz mutfağı denilince ilk akla gelenler hamsi,mısır,çay ve çok çeşitli yapraklı bitkiler oluyor. Karadeniz halkının kırmızı et veya tavuk yerine çok fazla balık tüketimi, sofralarda sürekli yoğurt ve ayran bulundurması ,çok çeşitli otlar tüketmeleri olumlu yönleri arasındadır.Karadeniz’de ulaşım güç ve kırsal alanda yaşayanlar çok olduğu için köyler arası upuzun yollar, dağlar, yaylalar; hatta ekilen ürünlerle bunların hasadı bile ciddi bir fiziksel efor gerektiriyor. Bağ bahçe işleriyle uğraşması Karadeniz halkının kalori yakmasında oldukça etkilidir. Olumsuz yanlarını ele alacak olursa, yemeklere ilave edilen tuz oranının fazla olması ve turşu tüketiminin yaygınlığı, karalâhana tüketiminin aşırı miktarda olması ve balıkların genelde kızartma yöntemi ile pişirilmesi ise Karadeniz mutfağının eksi yönleri arasındadır.

denize-kiyisi-olan-bolgelerimizde-obezite-orani

Beslenme Önerileri

Kahvaltıda yaygın olarak kullanılan tereyağı ve kaymak azaltılmalı bunun sayesinde günlük kalori ve kolesterol alımı engellenmiş olur. Ot ve sebzelerin kavrularak tüketilmesi çok yaygın. Kavurma yerine tencerede sulu yemek gibi pişirme veya fırında pişirme yönteminin tercih edilmesi daha sağlıklı olur. Bölge kadınları arasında çay tüketimi yaygın olduğu için demir eksikliği anemisi görülür. Çayın açık ve limonlu tüketilmesi önemli ancak yemeklerden en az 45 dakika sonra çay içilmesi demir yetersizliğini engellemekte yararlı olacaktır. Karalahananın aşırı tüketimi, guatra zemin hazırlar. Bu yüzden iyot tüketimini özendirmek, en basitinden yemeklerde iyotlu tuz kullanmak ve tuzu da karanlık ve serin bir ortamda, ışık geçirmeyen kaplarda saklamak gerekir.

denize-kiyisi-olan-bolgelerimizde-obezite-orani

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine oranla bu bölgelerde oldukça sağlıklı beslenme şekilleri görülmektedir.Sebzelerin ve meyvelerin sofralardan eksik olmadığı bu bölgelerde katı yağ yerine de zeytin yağı kullanımı oldukça yaygındır. Tatlılar, hamur işleri ve etli yemeklerde az tercih edildiği için bölgedeki halkın kalp sağlığı açısından daha az risk taşımasına yol açıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Bölgelere Göre Obezite Dağılımı başlıklı makalemizde Obezite Oranında Beslenme Biçimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg