Kapat

Dikkat Bu Hastalıklara Yakalanma Olasılığınız Çok Yüksek

Anasayfa HABER Dikkat Bu Hastalıklara Yakalanma Olasılığınız Çok Yüksek

Obezite; diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve kanser insidansını artırarak sağlık kaynaklarını tüketmekle tehdit eden epidemik bir hastalıktır. Obezitenin etkileri arta adipoz (yağ) dokusu kütlesi, ve büyüyen yağ hücrelerinden salgılanan patogenetik salgılardan kaynaklanır.

Eski kategoride obezite kaynaklı hastalık belirtileri arasında yağ  birikmesinden kaynaklanan uyku apnesi ve fazla yağ kütlesi taşımaktan eklemlerin yıpranması ve aşınma sonucu meydana gelen osteoartrit(eklem hastalığı) sayılabilir. İkinci kategori genişleyen yağ hücrelerinden çıkan ürünlerin uzaktaki etkileriyle ilişkilendirilen metabolik faktörleri içerir.

dikkat-bu-hastaliklara-yakalanma-olasiliginiz-cok-yuksek

Obezitede çok yaygın görülen insülin direnci durumu, muhtemelen daha sonra karaciğer ya da kaslarda depolanan, yağ hücrelerinin ürettiği yağ asitlerinin artan bir şekilde salınması etkisini yansıtır. Pankreasın salgı kapasitesi insülüin direnciyle mücadele ederken dolup taştığında diyabet gelişir. Artan yağ oranının, özellikle viseral (iç) yağların diyabetle olan güçlü ilişkilerinin sonucu, sağlık giderleri için kaygılandırıcıdır. Yağ hücresinden salınan sitokin, özellikle de IL-6, obeziteyi karakterize eden proinflamatuvar durumunu kamçılayabilir. Yani obeziteyi üretendir.

 

Bir önceki yazımız olan Çevresel Faktörler  Ve Yaşam Tarzı Obezite’ de Ne Kadar Etkili ? başlıklı makalemizde Çocukluk Dönemindeki Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe