Kapat

Diyabet Hastalığı Grip Kadar Yaygınlaştı

Anasayfa HABER Diyabet Hastalığı Grip Kadar Yaygınlaştı

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları uzmanı olan dr. Ferhan Mantar 40 yaşında üstünde olanların kilolu ve genetik nedene bağlı şeker taraması yaptırması gerektiğini söyleyerek hastalıkla alakalı şu bilgileri verdi.

Diyabet yani şeker hastalığı olarak da bilinen grip kadar yaygınlaşmış durumdadır. Diyabetli olan hastaların sayısı 10 yıl önceki rakama göre 2 kat daha fazla rakama ulaşmıştır. Kalp damar ve sinir sistemi ile alakalı rahatsızlıklara sebep olduğu gibi göz damarında ve böbreklerde sabit kalan hasarlara sebep olabilmektedir.

Yaşam tarzı, stres, beslenme şekli gibi çevresel nedenlerde diyabetin yükselişi hızlı olabiliyor. Kandaki şeker seviyesi belli bir düzeyde olmalı ki hayatsal fonksiyonları devam edebilirsin. fakat diyabette olması gerek olan yüksek şeker kanda görülebiliyor. Şekerin fazla olmasa da uzun veya kısa sürede vücuda zarar verebiliyor. Sık idrara çıkmak, fazla yiyip kilo alamamak, çok su içmek gibi nedenler diyabetin belirtileri içinde bulunuyor. İyileşmeyen yaralar, kas güçsüzlüğü, aşırı halsizlik ve özellikle bayanlar daha görülmekte olan iyileşmeyen ve sürekli tekrarlayan idrar yolu genital bölge enfeksiyonları da belirtiler arasında yer alıyor.

Şişmanlık Oluşum Nedenlerinden Biri

Şeker hastalığı, tıp 1 ve tıp 2 olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Bütün bunların dışında hamilelikte pankreas organının saçlarına bağlı olarak gelişen diyabette bulunmaktadır. Tıp 1 şeker hastalığında vücudun kendi ürettiği bağışıklık sisteminde pankreasta insülin etmekte olan hücrelere karşı antikorlar oluşturmaktadır. Burada bulunan hücrelerin ölmesinden dolayı insülin yetersizliği ortaya çıkmaktadır.

2 şeker hastalığında ise daha çok genetik özellikler beslenme alışkanlıkları stres ve obezite çevresel faktörler neden oluşturmaktadır genel olarak yanlış ve düzensiz beslenme hareketsiz sporda yoksun bir hayat sürme şişmanlığın tetikliyor.

Bireyin vücudunda özellikle yağ ve kas dokusunda pankreastan gerektiği kadar insülin üretildiği halde hedef organlarda insülin şekerinin gerekli miktarda kullandırılmaması neticesinde şeker yükseliyor.

Şeker Taraması Konusunda Bilinçlendirmek Şart

İlerleyen dönemlerde şeker kontrol altına alınmazsa beyne giden damarlarda tıkanıklık gözlemlenebiliyor. Ariyetten göz damarlarında da zarar verebiliyor. Hatta bu neden bazen görme kayıpları ne kadar ilerliyor şekerin kontrolsüz kalması böbrek damarını da etkiliyor.

Böbrek yetmemeye başlayıp hastanın diyalize girmesine sebep oluyor. Ayak damarlarında ya da sinirlerinde his kayıpları oluştuğundan, tramvaya, yanma ya da kesik de acı duygusu azalıyor.   Bu sebeple yaralanmalar çoğalıyor. Tespit edilen diyabet sayısı Türkiye’de şu anda yüzde 8 lerde iken 13 lere yükselmiştir. Bu durum yüzde 30 un üstünde bir artış olduğunu gösteriyor. Bilhassa obezite ile paralel bir halde ilerlemektedir. 10 yıl evvelkine göre diyabetli sayısı iki kat artmıştır.

Tabi bu rakamların içinde bilinmeyen diyabetlilerde mevcut durumdadır. Bunun için erken tarama ile bu hastalığın önlemini almak ve bunun için şeker yükleme testi ile taramaya girmek gerekmektedir.

Dengeli Beslenmek Çok Önemli

Diyabet ile beslenme arasında çok önemli bir de bulunmaktadır. Bu sebeple sağlıklı beslenme çok önem teşkil etmektedir.

Kesin olarak 3 ana öğün 3 ara öğün olarak beslenme şekli ile bir hayat tarzı kurmak gerekmektedir. Karbonhidrat glikozun temel kaynağıdır. Vücudun enerjisini çağlayan en önemli gıda maddesidir. Bu sebeple gıda tüketiminde karbonhidratın yeri verilmelidir.

Makarnadan ekimi süt ve süt ürünlerine meyveye kadar her türlü gıda tüketilmelidir. Tabii aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Fazlası kilo artışına sebep olabilir. Ara öğünlerde isim ceviz yer fıstığı badem gibi gıdaları tüketmekte yarar vardır.  Fakat bir avuçtan fazlası yenmemelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Fazla Kilolar Erken Andropoza Yol Açıyor! başlıklı makalemizde Erken Andropoza Yol Açan Etkenler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg