Kapat

Kilo Vermeye Engel Olan 6 Büyük Diyet Hatası

Anasayfa DİYETLER Kilo Vermeye Engel Olan 6 Büyük Diyet Hatası
Diyet Hatalari

Sık yaptığımız diyet hataları nelerdir?

Siz de obezitenin hayat kalitenizi düşürmesinden ya da sağlığınızı tehdit etmesinden endişe ya da rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Ne kadar diyet deseniz de etkili sonuçlar alamıyor, farklı diyet programlarına rağmen bir türlü kilo veremiyor musunuz? Merak etmeyin, siz sevgili obezitehaber okuyucuları için düzenlediğimiz bu yazımızda en sık yapılan diyet hataları neler inceliyor ve kilo vermenizin önünde duran engelleri birlikte keşfediyoruz.

Şok diyetler

Şok diyetler olarak adlandırılan çok kısa sürede sizi aç bırakarak oldukça fazla kilo verdiren diyetler özellikle sizin için önemli olan düğün gibi günler öncesinde hepimizin başvurduğu reçetelerden ve listelerden oluşmaktadır. Ancak diyetisyenlerin danışmadan uygulanmaması konusunda özellikle uyardığı şok diyetler aç kaldığınız süre sona erince yiyeceklere karşı aşırı iştah duymanıza yol açabiliyor.

Aç kalmak

Bir uzman tarafından hazırlanan diyet listeleri hepsi sizin aç kalmanıza izin vermeden belirli bir denge üzerine oluşturulur. Sık yapılan diyet hatalarından biri de kişinin kendi uygulama sınırlarını bilmeden alışkanlıklarına aykırı ve aç kalma üzerine kurulu diyetler tercih etmesi olmaktadır.

Diyet Hatalari

Kendini motive ve çevre

Diyet yapan birçok kişi için çevresinde bulunan kişilerin desteği ve motivasyon enerjisi oldukça önemlidir. Çevresi tarafından bu konuda alay konusu olan ya da çevresinin farklı yemek yeme alışkanlıklarına zorlanan kişilerin diyetlerinin başarıya ulaşmaması pek mümkün olmamakta, bu konuda yapılacak en iyi taktik kendi kendinizi motive edebilmeyi öğrenmek ve gerçekçi oluşturulmuş hedeflerinize odaklanmak olacaktır.

Bilinçsiz yeme

Toplum geleneklerinden biri haline gelen büyük sofralar ve uzun süren yemekler aslında bilinçsiz yemek yemenin kötü bir örneği olabilir. Çünkü süre olarak yemeklerin uzun tutulmasında amaç yavaş yeme ve doyduğunu hissetmeyi hedeflemek olmalıdır. Ancak birçoğumuz diyet yanlışlarından biri olarak yanımızdaki kişilerin yemelerinden etkilenmekte ve doymamıza rağmen yemek yemeye devam etmekteyiz.

Duygusal kontrol

Ne kadar belli bir süre diyetinize uysanız da aniden gelen korku, endişe, üzüntü ya da heyecan gibi yoğun duygular kilo vermeye engel olan sebepler arasında yer alabilir. Çünkü bu duygularını yiyerek yatıştırmaya alışmış insanların sayısı sandığınızdan fazla olmakta ve bu konuda bilinçli olmak, kendinizi bu duygular karşısında oyalayacak farklı ilgi alanları keşfetmek en iyi yöntem olacaktır.

Diyet Hatalari

 

 

Spor şart

Spor ve düzenli hareket etme alışkanlığı gelişmeyen kişilerde düzenli diyet programları ne yazık ki etkilerini daha az ve daha yavaş göstermekte, bu durumun yarattığı motivasyon eksikliği ise diğer maddelerin doğmasına yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi Olmanın 7 Ön Şartı ile siz de obezite cerrahisi olabilmek için gerekli şartları öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal  medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg