Kapat

Diyette Türk Kahvesinin Yeri

Anasayfa BESLENME Diyette Türk Kahvesinin Yeri

Bugünkü konumda (anne tarafı muhacir olarak) vazgeçilmezimiz olan Türk kahvesini araştırıp ele almak istedim . Bilindiği üzere Türk kahvesinin 40 yıl hatırının yanında bir sürü mucizevi özellikleri bulunmaktadır.Bunlar nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Türk kahvesi de tıpkı yeşil çay gibi antioksidanlar içerir. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engeller.,

Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili olur.

diyette-turk-kahvesinin-yeri

Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülmüştür.

  • Günde iki fincan Türk kahvesinin kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor.
  • Kahvenin ayrıca depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.
  • Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırır. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler.
  • Hayali genişletir, hafızaya güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği bir gerçektir.

ABD’deki Georgia Üniversitesi’nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırmada, kahvenin içindeki klorojenik asit adlı maddenin kilo alımını önlediğini gösterdi.

Çok yağlı yiyeceklerle beslenen farelere 15 hafta boyunca yüksek dozda klorojenik asit (CGA) veren bilim adamları, bu asidin kilo alımını önlemenin yanı sıra kan şekerini düzenlemeye, insülin direncini ve hayvanların karaciğerindeki yağlanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Ancak bilim adamları, sonuçlarının fincan fincan kahve içilmesi gerektiği anlamına gelmediği uyarısında bulunarak bulguların kilo vermek için fazladan yardıma ihtiyaç duyanların tedavisi için CGA’nın kullanımınına ışık tuttuğunu vurguladı.

diyette-turk-kahvesinin-yeri

Bilim adamları ayrıca kahvede bol miktarda bulunan CGA’yı elma, domates, armut, yaban mersini gibi meyvelerin de içerdiğine dikkati çekti.

Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları özetlersek diyebiliriz ki; Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Dinlendirici, rahatlatıcı yönü çoktur. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici bir şeydir.

  • Kararında içilen, yani günde 2 fincan Türk kahvesi sağlığa faydalıdır..
Bir önceki yazımız olan Sürekli Yeme İsteği Nasıl Durdurulur? başlıklı makalemizde Sürekli Yemek İsteği Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg