Kapat

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Anasayfa Beslenme Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Diyet denildiği zaman ilk aklımıza gelen aç kalmak yemek yememek oluyor. İşte bu bizim yaptığımız en büyük yanlışlardan biri, aç kalarak kilo veremeyiz aksine metabolizmayı yavaşlatır kilo verimini durdurmuş oluruz.

Kilo vermeye karar verdiğimiz zaman öğün sayımızın çok önemli olduğunu unutmamak lazım, ara öğünlerin metabolizmamızın hızlanmasında çok büyük önemi var.

Tabiki sağlıklı ara öğünler, seçmeliyiz ara öğünler aşırı yeme isteğinizi azalttığı gibi metabolizmanızın hızlanmasını ve yağ yakımını sağlar.

dogru-bildigimiz-yanlislar

Şimdi gelelim ara öğünlerde neler tercih edilmeli ve ana öğün ile ara öğün arasındaki süre ne kadar olmalı ? Ara öğünler ana öğünden en az 2 veya 3 saat sonra tercih edilmeli.

Ara öğünlerde protein ağırlıklı ve lifli gıdalar seçerseniz hem tokluk hissiniz daha uzun sürecektir hemde metabolizmanızı hızlandırmış olacaksınız. Ayrıca lifli gıdaların sindirim sistemi için çok yararlı olduğunu unutmamak lazım.

Ara öğünlerde neler tercih edilmeli? Her zaman protein ağırlıklı beslenmekte fayda olduğunu söylüyoruz hepimizin evinde bulunan olmazsa olmazımız yoğurt diyet yapar iken bizim en büyük kurtarıcımız olmuştur. Yoğurt protein açısından çok önemli ve hayatımızda mutlaka olması gereken gıdalardan biridir.

dogru-bildigimiz-yanlislar

Ara öğünlerde mutlaka atıştırmalık kuru yemiş bulunmalı. Cevizin faydalarını  anlatmakla bitiremeyiz, ama en çok bilinen özelliği de kolesterolü düşürmesi. Ara öğünlerde kuru kayısı, ceviz, kuru üzüm gibi atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz.

Benim en sevdiğim ara öğünüm tarçınlı süt tarçın özellikle tatlı ihtiyacımız olduğu zamanlarda en önemli kurtarıcımızdır. İçtiğimiz 1 bardak tarçınlı süt hem protein açısından çok önemli hemde  insülin direncini dengelememize yardımcı olur.

dogru-bildigimiz-yanlislar

Bizlerin doğru bilip yaptığımız en büyük yanlış ara öğünleri atlayıp diyet yapıyoruz diye aç kalmak nasıl ki bir araba benzinsiz hareket etmez ise metabolizmada yemeden hızlanmaz.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek bu yanlışı düzeltebiliriz. Ara öğünleri alışkanlık haline getirmeli ve özellikle protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz, protein ağırlıklı beslenmemiz kastan değil de yağdan kilo vermemize neden olacaktır.

Tabiki sadece beslenmeyle bitmiyor kilo vermek istiyor isek sporu yaşam tarzımız haline getirmeliyiz günde en az yarım saat tempolu yürüyüş hem kilo veriminizi hızlandırmaya hemde vücudunuzu şekle sokmanıza yardımcı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Acı Çehre Mucizesi başlıklı makalemizde Acı Çehre Bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” üzerine 1 yorum

  1. Isin Usta says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe