Kapat

Dondurulmuş Besinler Hazırlarken ve Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anasayfa BESLENME Dondurulmuş Besinler Hazırlarken ve Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her bayan yazın kışa hazırlık için belli başlı gıdaları saklamaktadır. Kışın bu gıdalar hormonsuz bir şekilde tüketilmektedir. Bu gıdaların evde hazırlanması daha uygun olmaktadır. Kişi en azından evde daha sağlıklı gıdalar saklamaktadır. Eğer zamanı olmayan bir kişi iseniz güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Ancak bu şekilde gönül rahatlığı ile tüketilmektedir. Dondurulmuş gıda hazırlarken öncelikle sebzeler ya da başka gıdalar iyi temizlenmelidir. Özellikle mümkünse sirkeli su da kısa sürelide olsa bekletilmelidir. Mikro organizmalardan ancak bu şekilde arındırılmış olunmaktadır. Zaten en sağlıklı saklama şekli dondurulmuş şekildedir. Bu şekilde gıdalar aylarca saklanmaktadır. Bu yüzden birçok bayan derin dondurucuyu kullanmayı tercih etmektedir.

Dondurulmuş Besinler Nasıl Çözülmelidir?

Dondurulmuş bir besin çözülürken bazen mikro organizmaların üremesi demektir. Bu tabi ki de gıdalara göre değişim sağlamaktadır. Mesela et gibi ürünler kesinlikle su altında ya da sıcak bir şekilde çözülmemelidir. Eğer bu gıdaları tüketecekseniz bir gün önceden dondurucudan çıkartıp buzdolabın normal kısmına koyulmalıdır. Bu şekilde en sağlıklı yöntem ile çözülme sağlamaktadır. Et türlerinde bunlara dikkat edilmesinde fayda vardır. Sebzeler ise değişiklik göstermektedir. Sebzeler etlere göre daha çabuk çözülme göstermektedir. Bunun içinde bazı sebzeler direk pişirilirse daha iyi olur. Çünkü bazı sebzeler çözüldükçe besi değerini kaybetmektedir. Besin değerini kaybetmeden ve çözülmeden pişirilme işlemine geçilmelidir.

Dondurulmuş gıdalar daha lezzetlidir. Bazı gıdalar kurutulduğu zaman çok zor pişirilmektedir. Mesela bezelye kurutulduğun pişirilme de çok problem ile karşılaşılmaktadır. Oysaki dondurulduğu zaman bir bezelye daha da lezzetli olmaktadır. Bu nedenden dolayı sebzelerin doğru bir şekilde dondurulmasına ihtiyaç vardır. Bazı sebzeler çiğ olarak konulmamalıdır. Özellikle patlıcan direk çiğ olarak koyulursa hiç hoşlanmadığınız bir tat ile karşılaşırsınız. Bu yüzden sebzelere göre işlem uygulanmalıdır. Her sebzenin dondurulma şekli farklı olmaktadır. Bunun bilincinde olunmalıdır. Bunun için sebzeler hakkında doğru bilgiler elde edinilmelidir.

Kilo kontrolü konusunda merak ettiğiniz her şeyi Etkin Kilo Kontrol Programları Nasıl Olmalıdır? yazı içeriğinde bulabilir ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg