Kapat

Dünyada Şişman Ülkeler?

Anasayfa HABER Dünyada Şişman Ülkeler?

Washington Üniversitesinden bilim adamalarını yaptığı ve İngiliz ‘ The Lancet’ dergisinde yayınlanan veriler göre dünya şişmanlıyor. Şişman olan insanların yaşadıkları ülkelerin listesini çıkartan uzmanlar sonuçların çok korkutucu olduğunu dünyanın hızla şişmanladığını söylediler.

Beden kitle(BMI) endeksleri göz önüne alınarak yapılan araştırmada dünya genelinde 2 milyar 100 milyon kişinin aşırı bir kiloya sahip olduğu tespit edildi. Bu rakam 1980 yıllarda 587 milyon iken şimdi bu rakamını ortaya çıkmasını ürkütücü bulan uzmanlar bu arada dünya nüfusunun da hızla artmakta olduğunu ifade ettiler.

dunyada-sisman-ulkeler

180 ülkenin tüm istatistikî verilerini göz önüne alarak karşılaştırılan raporları yürüten uzmanlar beden kitle endekslerine göre beden endeksi 25-30 arasında olana kişilere ‘aşırılı kilolu’, 30 ile 40 arasında olanlara’obez’, 40 üstünde olanlara ise ‘morbid obez’ olarak kabul etmektedirler.

Araştırmayı yürüten Washington Üniversitesi’ne bağlı Amerika sağlık Ölçümleri ve değerlendirme Enstitüsü başkanı Christopher Murray,” Obezite her yaşta her insanı gelir düzeyine bakmaksızın etkileyen bir problemdir dedi.

dunyada-sisman-ulkeler

Amerika bu araştırmaya göre ilk sırayı alırken daha sonraki sıralarda Suudi Arabistan, Mısır, Umman gibi Orta Doğu ülkeler de aşırı bir kilo problemi ile uğraşıyor, aşırı kilolu insanların sayısı nüfusa bağlı olarak hızlı bir şekilde artıyor. Amerika birleşik devletlerinden sonra sırayı Çin, Almanya, Hindistan alıyor. Uzmanlara göre şişmanlık konusunda gelişmekte olan ülkelerle kalınmaya çalışan ülkeler arasında çarpıcı bir fark olmadığını her iki ülkelerde de obezitenin hızlı bir şeklide yayıldığını görüyoruz.

Uzmanlar özellikle çocuklar ve gençlerde obezitenin daha çok görülmeye başladığını buna neden olarak da hazır gıdaların sürekli tüketilmesinden kaynaklandığın ifade ediyorlar. İnsanların hareket yeteneklerini kaybettiklerine sürekli oturmak zorunda kalacakları işlerden kaynaklandığını söylüyorlar.

dunyada-sisman-ulkeler

Almanya’da genç ve genç yetişkinlerden her beşte biri aşırı kilolu ya da her yirmi kişiden biri obez durumda. Yapılan incelemelere göre Almanya’da kadınların yüzde 49 kilolu erkeklerinde yüzde 64 ‘ü kilolu durumda.

Şişmanlık nedeni ile genç ve çocuklarda şeker, kardiyovasküler hastalıklar, kanser türleri artıyor bu durumda uzmanları oldukça tedirgin ediyor. Uzmanlara göre dünyadaki insanlar aşırı şişmanlıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Obeziteyle Savaş başlıklı makalemizde Obezite ile Mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg