Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 123.548

Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Anasayfa
SPOR Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri
0  
blank - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Bazıları boyu uzun olduğu için bazıları boyu kısa olduğu için mutluluk yada mutsuzluk yaşıyor olabilir.

Boyundan memnun olmayan yada biraz daha mı uzun olsaydım? diye düşünenler olabilir.

Peki ama nasıl boy uzar? Egzersiz yapmak boy uzatır mı? Hangi egzersizler ya da spor dalları boy uzatır? Boy uzatmak için neler yapılmalı? Bütün sorunların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Ağırlık Antremanları Boy Kısaltır mı?

egzersiz yapmak boy uzar mi boy uzatma egzersizleri 1 - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Ağırlık Antremanları Boy Kısaltır mı?

Sporla uğraşan birçok insanın kafasına takılan konulardan biriside ağırlık çalışmalarının boy uzamasına engel olup olmadığıdır. Yada bir farklı düşünceyle ağırlık antremanlarının boy kısalmasına sebep olacağı endişesidir. Bu yazıda yanlış bilinenleri ve boy uzamasına faydalı olabilecek durumlardan bahsedelim.Ağırlık çalışmasının boy kısalmasına sebep olacağı yada boylarının uzamasına engelleyeceğine dair genel bir düşünce vardır.Bunun sebebi aslında halter ve powerlifting gibi  yoğun ağırlık çalışması yapan sporcuların genellikle boylarının kısa olduğunu görmemizden kaynaklanmaktadır.

Örnek olarak halter sporunu ele alalım. Halter sporuyla uğrasan birisinin kaldırdığı ağırlıklardan dolayı boyunun zamanla kısaldığı düşünülür. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Kaldırdığı ağırlıklardan dolayı boyu kesinlikle kısaltmamaktadır. Yaptığı spordan dolayı boyunun kısalmasının aksine kısa boylu olduğu için yaptığı sporda avantaja sahiptirler ve tercihleri bu yönde olmaktadır. Bu sporla uğraşan birçok uzun boylu sporcularda mevcuttur. Ama dediğimiz gibi bu  sporda kısa boylu olmanın verdiği avantaj ile genellikle kısa boylu olan sporcular başarı sağlamaktadır ve bizde başarı sağlayan sporcuları gördüğümüz için bu  sporla uğraşan herkesin yaptıkları spordan dolayı boylarının kısaldığı düşünmekteyiz.

Fakat duruş bozukluğu yada omurlarımız ile ilgili bir rahatsızlığa sahipsek eğer, omurgamıza ağır yük bineceğinden dolayı sebep olacak bu tarz ağırlık antrenmanları uzun vadede boy uzamasının kısıtlanmasına yada sakatlıklara sebep olabilir.

Squat Hareketleri Boy Kısaltır mı?

Sıkça sorulan diğer sorulardan biriside squat hareketinin boy kısalmasına etkisi olup olmadığıdır. Daha çok genç yaştaki sporcuların kafasına takılan bu  konuda genel olarak önerilen gelişim çağlarında dizlerde bulunan eklemlerin ve kas yapılarının gelişme düzeyinde oldukları zamanda çok fazla ağır squat egzersizlerine maruz bırakılması istenmeyen bir durumdur. Ancak bu durum çok ağır ve devamlı bacak egzersizleri olarak gerçekleşmediği sürece boy kısalmasına yada uzamanın durmasına engel teşkil etmeyecektir.

Kısacası genç yaştaki sporcuların gelişim çağlarında dengeli bir şekilde spor yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Squat gibi egzersizlerin gelişim dönemlerinde kontrollü bir şekilde yapıldığında boy uzamasına olumsuz bir yönde etkisi olmayacaktır. Yalnız yazıda daha  öncede bahsettiğimiz gibi duruş bozukluğu gibi  bir rahatsızlığınız varsa bu tarz ağırlık çalışmalarında kontrolsüz bir şekilde yapmaları sakatlıklara yol açabilmektedir.

egzersiz yapmak boy uzar mi boy uzatma egzersizleri 6 - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Boy uzaması büyük bir oranda genetik faktörlere dayanır. Bu erkeklerde 18-20 yaşına kadar kızlarda ise 16-18 yaşına kadar devam etmektedir. Gelişim döneminde sağlıklı beslenmek, düzenli uyku ve egzersiz aktiviteleri olumlu yönde etki göstermektedir. Genetik faktörler büyük oranda etki etse de yaşanılan hastalıklar rahatsızlıklar ve duruş bozuklukları gibi durumlarda olumsuz yönde etki gösterebilirler.

Boy uzaması konusunda kesin bir çözüm olabilecek bir egzersiz var demek pek mümkün değildir. Ancak egzersizler ile sağlıklı, güçlü ve estetik olması konusu bir çok işe yarar egzersizler sayesinde kas yapılanmasına yardımcı olarak duruş bozukluklarını gidererek sağlıklı bir postür oluşturabilir. Bu da boyumuzun uzun görünmesine ve gelişim çağında ise sağlıklı bir boy uzamasına katkı sağlar.

Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalıdır?

egzersiz yapmak boy uzar mi boy uzatma egzersizleri 2 - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir şekilde beslenmede genetik açının izin verdiği ölçüde boyumuzun uzamasına büyük ölçüde yardımcı olur. Bu yüzden gelişim çağındaki genç sporcuların beslenmelerine önem vermeleri  önerilir. Böylece yaptıkları sporda boy uzaması ve  gelişimlerine engel olabilecek beslenme eksikliklerini yaşamamaları sağlanır. Buna sonuç olarak genç sporcuların gelişim çağlarında aşırı miktarda kalori kısıtlamasına gitmeleri istenmez. Boy uzaması  ve gelişimleri açısından tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Yeterince D vitamin  aldıklarından emin olmalıdırlar. D vitamin açısından zengin  balık, et ürünlerini  tüketmelidirler. Sağlıklı kemikler ve iskelet sistemi için gerekli olan D vitaminini  almaları boy uzaması konusunda yardımcı olacaktır. En iyi D vitamini alabilmemizin yolu güneş ışığına maruz kalmaktır. Bu yüzden güneşli bir havada yürüyüş oldukça faydalı olacaktır.

Kemik gelişimi için kalsiyum alımının önemi büyüktür. Daha çok süt ürünleri tüketerek kalsiyum alımınızı arttırabilirsiniz. kalsiyum kaynağı olan bitkilerde maydanoz, ıspanak, brokoli gibi sebzeleri tüketmeniz boyunuzun uzamasını fayda sağlayacaktır

  • Düzenli ve sağlıklı beslenme
  • Düzenli uyku
  • Egzersiz yapmak ve spor aktiviteleri
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı

Sonuç olarak beslenmenin de boy uzamasında destekçi olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda genç yaştaki sporcuların yeterli beslenmeleri ve gerekli mineral, vitaminleri almaları gerekmektedir.

Kaç Yaşına Kadar Boy Uzar? – Video

Pilates İle Boy Uzatma Hareketleri – Video

Boyunuz kaç? 🙂 Kaç yaşına kadar boyunuz uzadı? Boyunuzdan memnun musunuz? Boyunuzun uzaması için yaptığınız egzersiz ya da spor yaptınız mı? Düşüncelerinizi ve cevaplarınızı yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yiğit Tekin – Profesyonel Spor Eğitmeni

blank - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri
blank - Egzersiz Yapmak Boy Uzatır mı? Boy Uzatma Egzersizleri
4 0 2 3 1 0