Kapat

En Yaygın 5 Gıda Alerjisi

Anasayfa HABER En Yaygın 5 Gıda Alerjisi

Gıdalara karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için neler yapmalısınız biliyor musunuz? Gıda alerjileri dilde uyuşmadan, nefes darlığına kadar birçok belirti göstermektedir. Egzama, kaşıntı ve kızarıklık, sebebi bulunamayan kusmalar, kabızlık, karın ağrısı, hırıltı, burun tıkanıklığı da bir diğer belirtilerinden bir kaçıdır. Özellikle küçük çocuklarda bir gıdayı ilk kez deniyorsanız eğer mutlaka yedirdikten sonra 3 gün gözlem yapmalı, kızarıklık, bulantı, kusma gibi şikayetler oldu ise hemen doktora başvurmalısınız.

 

En yaygın gıda alerjisi olan gıdalar listesine bakacak olursak eğer;

  1. Yumurta: Yumurta okul öncesi çağdaki çocuklarda kendini belli eden bir alerji türüdür. Kendini kaşıntı, döküntü, halsizlik, ishal, mide krampları, ağız çevresinde kabarıklık olarak belli etmektedir. Sizde bu belirtiler olup olmadığına bakmalı ve ona göre hareket etmelisiniz.
  2. Süt: Bu alerji türü düşünebileceğinizden çok daha fazla yaygındır. Özellikle de 3 yaş altı çocukların %7’sinde görülmektedir. Ancak birçok ebeveyn bunun farkına varamadan çocuklar büyümektedir. Süt alerjisinde ortaya çıkan reaksiyonlar ise mide bulantıları, kusma, ishal ve nefes darlığıdır. Çocuklarında süt içtikten sonra bu belirtileri gözlemleyen anne babalar çocuklarını vakit kaybetmeden bir doktora götürmelidir.
  3. Soya: Soya alerjen ürünlerin başında gelmektedir. Hazır ürünlerin birçoğunda soya bulunmaktadır. Bu yüzden soyaya alerjisi olan kişiler hazır paketlerin dışını iyice okumalı ve ona göre almalıdır. Ancak soya alerjisi diğerleri kadar belirgin değildir, yine de tedbir gerektirir.
  4. Buğday: Buğdaya alerjisi olan kişilerde egzama gibi deri rahatsızlıkları, nefes darlığı, mide yanması, burun akıntısı ve kaşıntı gözlenmiştir.
  5. Fıstık: Fıstığa küçük yaşlarda alerjisi olanlar büyük yaşlarda da bu sorunla karşı karşıya kalabilirler. Fıstığa alerjiniz oldu diye diğer kuru yemişlere olacak diye bir kaide yoktur. Ancak yine de dikkat edilmelidir.

Fazla kilolarınızı kıyafetlerle kapatmanıza yardımcı olacak ‘ Fazla Kiloları Gizlemek için 4 Öneri‘ adlı yazımızı okuyup, fikir ve önerilerinizi belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan da bizi her gün takip edebilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg