En Zararlı Bağımlılık Yemekolizm

En Zararlı Bağımlılık Yemekolizm

Obezite ile mücadelede en etkin yolun mide küçültme operasyonu olduğu bilinen bir gerçek haline dönüştü. Obezite ile maalesef sadece diyet yaparak mücadele edilemiyor. Yemek yeme pek çok obezite hastası kişide bağımlılık halinde ne yazık ki. Yemek bağımlılığı öyle bir hal aldı ki alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından daha yaygın halde.

Madde bağımlıları sözde kendilerini iyi hissetmek için alkol ya da uyuşturucu kullanıyorlar. Obezite hastası insanlar da besin almak değil kendilerini iyi ve daha mutlu hissetmek için kendilerini yemeğe verirler. Yemek yemek bir ruh hastalığına dönüşüyor ki; bu alkol ve uyuşturucu bağımlılığından daha tehlikeli bir hal alıyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına son verilebilinirken yemek yemenin önüne geçilemiyor. İnsan yaşamında hayati önem taşıyan yeme ihtiyacı daima aşırılığa kaçma tehdidi altında bulunuyor kilolu insanlar için. “Yemekolizm”  diye adlandırılan bu hastalıkta kişi fiziksel olarak aç olmamasına rağmen yemeğe her an meyilli yaşıyor.  Yemekolizmde kişi kendini güçsüz hissederek yiyeceklerin esiri oluyor. Kontrolü elden kaçırmıştır. Ne kadar az ya da çok yese de  bağımlı hale gelmiş oluyor. Yemekolizm insanın kendi kendine yemek yiyerek zarar vermesidir ve bu hastalık çok hızlı gelişir.

Yemekolizm ile mücadele konusunda mide küçültme ameliyatının yanı sıra öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenlerden biri gerçekten acıktığınızı hissetmeden yemek yememek olacaktır. Dinleyin bir kendinizi; hemen yemeğe sarılmayın.  Aç olmadığınızı anlayıp hala yemek isterseniz bir bardak su için mesela. Eğer gerçekten açsanız açlık durumunuzu kontrol edin. Açlık krizleri de sizi yanıltabilir. Uzun süre aç kalıp sonrasında çok yiyerek bağımlılığın önüne geçemezsiniz.  Açlık krizlerinizi duygusal anlamda not etmek işe yarayacaktır. Ayrıca gün içinde neler yediğinizi not etmelisiniz. Yemekolizm zor ama aşılabilecek bir hastalıktır. Yeter ki; anlayıp mücadele edin.

Mide küçültme operasyonlarındaki başarı hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘ Mide Küçültme Ameliyatı Operasyonlarındaki Başarı‘ adlı yazımızı okuyabilir ve konuyla alakalı görüşlerinizi bildirebilirsiniz

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Beslenme kategorisinde bulunan En Zararlı Bağımlılık Yemekolizm başlıklı makaleler dikkat çekici devamını bekliyorum.

  2. Selam admin ben kilo alamıyorum obezite nasıl hastalık ise buda oyle. Varmı bununda bır caresı

  3. Beslenme bölümünde olan yazılar çok iyi olmuş. Sağlıklı yaşam için uymamız şart

  4. Ben Aydın da yaşıyorum 33 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım. Fazla kilolarım var eşimi kaybetmemek için tüp mide ameliyatı olmak istiyorum. Fakat sonrasında anne olmam yada sağlıklı bir hamilelik geçirmem için süreç nedir? Bilgi verirseniz sevinirim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar