Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 51.113

Ergenlik Döneminde Kilo Sorunlarının Çözümleri

Anasayfa
ANNE / ÇOCUK Ergenlik Döneminde Kilo Sorunlarının Çözümleri

Ergenlik dönemi hem erkekler için hem de genç kızlar için bazen sorunlu geçmemektedir. Çocukluk döneminden sonra gelen ergenlik, fiziksel ve duygusal değişimlerin ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Bu dönemde beslenme ihtiyaçları değişen erkekler ve kızlarda yağ artışları görülmemektedir.

Uzman doktorların yapmış oldukları açıklamalar ile bu dönemde büyümenin hızının arttığı, biyolojik değişimle birlikte cinsel ve yapısal olgunlaşmanın tamamlandığı süreç olarak adlandırmaktadırlar.

ergenlik-doneminde-kilo-sorunlarinin-cozumleri

Ergenlik döneminde vücut yağ oranları arttığı için beraberinde kilo artışları da normal ve anormal olarak artmaktadır. Yükselen östrojen hormonu yağ depolanmasına neden olduğu için birçok gençte bu dönemde kilo alımları gerçekleşmektedir. Özellikle bayanların vücutları yağ depolamaya daha müsait olduğu için çocuklarımızı bu konu da bilgilendirmemiz gerekmektedir.ergenlik-doneminde-kilo-sorunlarinin-cozumleri

Ergenlik Döneminde Kilo Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle genç kızlar kilo sorununu çok fazla sorun etmektedirler. Kızların bu sorununu kökten çözmeleri için aslında birkaç küçük ayrıntı bulunmaktadır. Öncelikle fazla yağlı ve atıştırmalık yiyecekler vücutta direkt olarak yağ oluşumuna neden olduğu için bunlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Öğün atlanmaması ve vitaminli yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Zaten genç olan vücudunuz fazla enerji harcadığı için yediklerinizi kısa sürede yakar. Fakat kalorisi fazla olan ve yağlı yiyecekler sindirilmesi zor olan ve direkt yağ yapması nedeni ile uzak durmanız gereken besinlerdir. Spor yaparak ve egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olabilir ve ergenlik döneminizi sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Nasıl Saptanır? başlıklı makalemizde Beden Kitle İndeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg