Kapat

En Çok Onlar Etkileniyor: Ev Hanımları Obezite Riski Altında Yaşıyor

Anasayfa HABER En Çok Onlar Etkileniyor: Ev Hanımları Obezite Riski Altında Yaşıyor
ev hanımları nasıl kilo verebilir

Ev hanımları nasıl kilo verebilir

Obezite çağın hastalığı ve bundan nasibini ne yazık ki genç yaşlı herkes belli bir ölçüde alıyor, ancak bazılarımız var ki yaşam alışkanlıkları gereği daha da yoğun bir risk altında kalıyor. Kayseri Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Duran ev kadınlarının çalışan kadınlara oranla çok daha fazla kilolu olduğunu, hatta bu kadınlarımız için obezite oranının yüksek olduğunu dile getiriyor. Peki ev hanımları nasıl kilo verebilir, bu tehdidin önüne nasıl geçilebilir?

Kadınlarda erkeklerden, ev kadınlarında çalışan kadınlardan daha çok görülüyor

Kadınların erkeklere oranla obezite sorununu daha sık yaşadıklarını, ev kadınlarının ise çalışan kadınlara oranla çok daha büyük tehdit altında olduğunu belirten Dr. Duran, bunun temel nedenleri arasında hem evdeki hareketsiz yaşamın hem de mutfakta daha sık vakit geçirmenin yer aldığını açıklıyor. Ayrıca ev hanımları için kilo vermek doğumdan sonra da daha zor oluyor.

ev hanımları nasıl kilo verebilir

Obeziteye karşı önlem almada alınan enerjinin harcanan enerjiye denk olması en temel kural, diyen Mahmut Duran, beden kitle indeksini hesaplamak ve 30 üzerinde ise obez sınıfına girdiğimizi bilmek gerektiğini açıklıyor.

Anadolu’da büyük risk

Hamur işlerinin odak noktasında olduğu Anadolu’da en büyük risk altında kalan bölgenin İç Anadolu olduğunu ve bu bölgede obezite vakalarının daha sık görüldüğünü açıklayan Duran, bu hastalığın yalnızca yaşam kalitesini değil, uzunluğunu da elimizden aldığını hatırlatıyor.

ev hanımları nasıl kilo verebilir

Spor ve diyet ile kilo vermeyi başaranların yalnızca %5 oranında kaldığını söyleyen Duran, başlanmasına rağmen birçok insanın bu programlara devam edemediğini, obezite cerrahisinin tam teşeküllü ortamlarda yapıldığında büyük bir destek olduğunu söylüyor. Ancak elbette uyarmayı da ihmal etmiyor, obezite cerrahisi tek başına bir bitiş, bir nihai sonuç anlamına gelmiyor. Bu sürecin ardından ilk haftaları daha da katı olmak kaydıyla dikkatli bir beslenme programının izlenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan 2-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar için Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?  ile 2 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar için ideal beslenme kurallarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe