Kapat

Fast-Food Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anasayfa BESLENME Fast-Food Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fast-food ürünlerinin aşırı tüketilmesi insan sağlığına olumsuz yönde etkileri vardır. Sağlıklı bir şekilde yaşamak için kişilerin düzenli ve yararlı yiyeceklerle beslenmeleri gerekmektedir. Posalı besinlerin tüketilmesi de bunun bir parçasıdır. Fakat fast-food yiyeceklerinde yeterli kadar posa miktarı yoktur. Bu besinler birçok vitamin ve mineral bakından zayıftır. Fast-food besinlerinin neredeyse tamamı doymuş yağ asidi içermektedir. Bu besinlerin tüketilmesi kadar nasıl pişirildikleri de oldukça önemlidir.

fast-food-tuketilirken-nelere-dikkat-edilmeli

Fast-food yemeklerde gıdalar genellikle kızartma yöntemleriyle pişirilir. Bu besinler uzun süreli kullanılan yağlarda pişirildiğinden dolayı insanlarda birçok çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Eğer bir öğünde fast-food gıdaları tüketiliyorsa günün diğer öğünlerinde mutlaka beslenmeye çok dikkat etmemiz gerekir. Etkilerinin en aza indirmek için ızgarada pişirilmiş olan gıdaları tercih edebiliriz.

fast-food-tuketilirken-nelere-dikkat-edilmeli

Fast-food besin tüketimi konusuna dikkat edildiğinde aşırı tüketimin zararları bir miktarda olsa aza indirilebilir. Fast-food olarak tüketilen besinlerin fırın veya ızgara olarak pişirilmiş et, tavuk ve balık içeren sandviçler ve düşük yağlı besinler olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygun koşullarda hazırlanan ve geleneksel hızlı yemek sistemimizde yer alan; gözleme, etli ve peynirli pideler, köfte ekmek, su böreği, ve aşure gibi yiyecekler hamburger ve patates kızartmasından çok daha iyi seçenek olacağı kesindir.

fast-food-tuketilirken-nelere-dikkat-edilmeli

Yağda tüketilen besinler insan sağlığı açısından daha büyük riskler taşımaktadır. Genellikle tüketilen asitli içecekler yerine süt, meyve suyu, ayran gibi faydalı içecekler tüketmek gerekir. Daha temiz şartlarda çalışan firmalara giderek Fast-food besinler tüketilebilir. Özellikle de küçük yaşlardaki çocukların fast-food tüketmesine karşı dikkatli olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak İmkansız Değildir başlıklı makalemizde bir genç kızın başarı öyküsü hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg