Kapat

Fazla Kilolar Siroz Hastalığını Tetikliyor!

Anasayfa HABER Fazla Kilolar Siroz Hastalığını Tetikliyor!

Obezite hastalığının sonuçları, her geçen gün bizleri şaşırtmaya ve korkutmaya devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan etkilerinden biri de siroz hastalığı.

Siroz hastalığı, karaciğerimizi tamamen ele geçirdiğinde; tahmin edilemeyecek kadar ciddi problemler ortaya çıkıyor.

Karaciğerin kendini yenileme olarak, diğer organlara göre daha yüksek kapasiteye sahip olduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek.
Fakat, yenilenme kapasitesi ve vadesi seviye olarak düştüğünde, aldığı hasarları onaramayacak hale geliyor. Bu durumda normal karaciğer dokusu yerıne, fibrozis denilen yara dokusu oluşuyor ve karaciğer tamamen bu dokuyla kaplanmaya başlanıyor. Fibrozis dokusu genişledikçe, yerini siroz hastalığına bırakıyor.

Her yaşta görülebilen ve basamak basamak tehlikeli sonuçlara yol açan siroz hastalığından korunmak için yapılabilecek şeyler mümkün.

Bulunduğumuz son yüzyıla kadar sirozun sebebi alkol ve özellikle Türkiye’de görülen kronik hepatit hastalığıyken, içinde bulunduğumuz zaman diliminde sirozun sebebi tamamen değişmiş halde.

Türkiye’de ve dünya nüfusunun neredeyse tamamında akciğer yağlanması olarak ortaya cıkan sirozun birinci sebebi artık “obezite.”

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Diğer tüm hastalıklar gibi, sirozun da erken evre ve tanısı mevcut.

Başlangıç evresinde halsizlik, çabuk ve aşırı yorulma gibi belirtiler dışında, herhangi bir belirtisi olmayan sirozun; ancak ilerleyen evrelerinde ani gelişen sarılık, karında şişme, psikolojik açıdan kişisel değişiklik, mide ve bağırsakta kanama gibi çok farklı belirtileri ortaya çıkıyor.

Sirozun tedavi sürecinde ilaçlar büyük rol oynasa da, ilerleyen evrelerinde karaciğer yetmezliğiyle karşı karşıya kalınıyor. Ve bu evrenin tek çözümü karaciğer nakli.

Obezitenin yanı sıra genetik faktörlerinde etkili olduğu siroz hastalığıyla baş etmenin ilk yolu; sağlıklı yaşam koşulları ve sağlıklı beslenme.

HER YAŞTA TANIŞABİLİRİZ

Karşımıza çıkan her hastalık gibi, siroz hastalığının da belirli bir yaşı yok.Çocukluk, yetişkinlik ve ileri yaşlılık döneminde bile karşımıza çıkabilecek olan siroz, karaciğerin kendini yenileme hızına göre ilerliyor.

Bazı hastalarda 3 ile 5 yıl arasında bütün evreleriyle sağlık kaybı yaşatırken, diğer kişilerde 30-40 yıl içinde ilerleyebiliyor.

SİROZLA NASIL BAŞ EDERİZ?

-Her şeyden önce obeziteyle mücadeleye başlayarak; sağlıklı ve dengeli beslenmek bir –yaşam standart haline getirilmeli.

-Fruktoz yani tatlandırıcı içeren içecekler yerine, meyve ve sebze sularından faydalanmalıyız.

-Egzersiz ve spor cilt altında ve karaciğer dâhil birçok organda yağlanmayı azaltır ve metabolizmayı hızlandırır.

-Karaciğerin baş düşmanlarından biri alkolün alınmasında da dikkatli olmak önemli. Ancak alkolün belirli bir alınma miktarı yok. Çünkü karaciğerin, alkole vereceği tepki; kişinin yaşına, kilosuna, beslenme alışkanlıklarına ve metabolizmasına göre değişkenlik gösteriyor.

 

Bir önceki yazımız olan Ayda On Kilo Verdiren Diyet Listesi başlıklı makalemizde Aylık Diyet  hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg