Kapat

Gazlı ve Şekerli İçecekler Alzheimer Yapıyor!

Anasayfa Beslenme Gazlı ve Şekerli İçecekler Alzheimer Yapıyor!
gazlı içeceklerin zararları

Gazlı içeceklerin zararları gün geçtikçe daha büyük risk yaratıyor

Amerika’da ortaya konan bir araştırma hali hazırda birçok zararı olduğunu bildiğimiz ve obezitenin en büyük nedenlerinin arasında gösterilen gazlı içeceklerin yeni zararlarını ortaya koyarak tıp dünyasında yankılara yol açtı. Gazlı içeceklerin zararları hakkındaki çalışmaya göre bu şeker ve gaz içerikli içecekleri her gün tüketmenin bunama yani Alzheimer riskini 3 katına kadar arttırdığı belirtildi. Yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin daha masum olduğunu düşünenler ise yanılıyor, öyle ki bu içeceklerin de felç riskini arttırdığını ortaya koyan çalışma bu konuda bir ilk olmayı da başardı.

gazlı içeceklerin zararları

 Yapay tatlandırıcılar ilk kez mercek altında

Yapılan araştırma şekerli içeceklere ek olarak yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin de ciddi problemlere yol açtığını gözler önüne somut bir şekilde seren ilk çalışma olarak nitelendiriliyor. Boston Üniversitesi tarafından yürütülen kapsamlı çalışma dahilinde bilim adamları tam 4 bin farklı kişinin yaşama ve beslenme alışkanlıklarını yedi sene boyunca takip etti ve sonrasındaki on sene boyunca sağlık değerlendirmelerinin sonuçlarını rapora döktü.

Ortaya çıkan raporların verdiği sonuçlar ise korkutucu. Raporlara göre yapay tatlandırıcı içeren içecekleri her gün tüketen kişilerde Alzheimer görülme riski, böyle bir alışkanlığı olmayan kişiye göre 3 kat daha fazla. Alzheimer’s & Dementia and Stroke (Alzheimer, Bunama ve Felç) adlı tıp dergisinde yer verilen çalışmada sonucu etkileyebilecek etmenler arasında yaş, egzersiz alışkanlıkları, cinsiyet ve eğitim farklılığı da gösteriliyor.

gazlı içeceklerin zararları

Bir diğer tehdit tam yağlı içecekler

Tıbbi durumlar göz önünde bulundurulduğunda araştırma ne denli kapsamlı olsa da hastalıklar ve içecekler arasında bağımsız ve direkt bir ilişki kurabilmiş değil. Ancak raporların her birinin uzun süreli bir takip sürecinin ardından ortaya konduğunun altı çiziliyor.
Son senelerde gazlı ya da şekerli içeceklerin tüketim oranının korkutucu boyutlara ulaşmış olmasının yanı sıra uzmanlar bir diğer riskin tam yağlı içeceklerden yana olduğunu da hatırlatıyor.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe