• 143.760
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebelikte Elma Yemenin Anneye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Elma Yemenin Anneye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Gebelikte Elma Yemenin Anneye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Elma  Yemenin Faydaları Nelerdir?Gebelikte Elma Yemenin Zararı Var mıdır?Gebelikte Elma Tüketiminde Dikkat Edilmesi  Gerekenler Nelerdir? sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladım.Şimdi hep beraber yazdıklarıma göz atalım.

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamile iken günde bir elma yemek sağlığınızı korurken aynı zamanda size zinde bir yaşam sunar.

Elma, antioksidanlar,bitkisel besinler ve diyet lifi bakımından oldukça zengin bir besindir. İçindeki C vitamini vücudunuzdaki serbest radikallerin atılmasına vücudunuza olan etkilerinin azaltılmasında önemli rol oynar. Elma meme kanseri riskini azalttığı gibi aynı zamanda gebelikte oluşabilecek enfeksiyonlara karşıda vücudunuzu korur. Ayrıca elma içerisinde bulunan  yüksek lif sayesinde kötü kolesterole karşıda vücudunuzun en önemli yardımcıdır. Bununla birlikte kalp hastalığı,hipertansiyon gibi kritik hastalıkları da önler. Günde bir tane tüketilen elma nörolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği gibi inme ve felç gibi risklerini de azaltır.

Hamilelikte de anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri tek tip beslenmeye yoğunlaşmak yerine çok çeşitli gıdalardan oluşan bir besin listesine uymaları gerekir. Bebekler eksik olan gıdalarını annelerinin depolarından aldığı için eğer anne yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmezse bir müddet sonra bu durum annenin sağlığı açısından zararlı olabilir.

Hamilelikte Elma Yemek Yararlı mı?

Hamilelikte Elma Yemek Yararlı mı?

Hamilelikte Elma Yemek Yararlı mı?

Gebelikte elma tüketen annelerinin en çok dikkat edeceği  şey bağırsaklarının daha hızlı çalıştığıdır. Elma bol lifli yapısı sayesinde bağırsakların çalışmasına yardımcı olurken kabızlığında önüne geçmeye destek olur. Zira hamilelikte kabızlık çok sık rastlanan rahatsızlıklardandır. Bunun önüne geçmek için bol bol lifli gıda tüketmek gerekir.

Bununla birlikte C vitamini açısından zengin olan elma hamilelerin pek çok hastalıktan korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Hamile kadınların kemikleri büyük bir yük altında kaldığı için kalsiyum ihtiyaçları da daha fazla ortaya çıkar. Ancak gebelikte yeterince elma tüketen annelerin kalsiyum eksikliklerinin daha az olduğu araştırmalar ile ortadadır. Yani yeterince elma tüketen anne adayları kemiklerinin zayıflama riskini ortadan kaldırarak kemiklerinin daha güçlenmesi için gerekli vitaminleri almış olurlar.

Hamilelikte Ne Kadar Elma Tüketilmelidir?

Hamilelikte Ne Kadar Elma Tüketilmelidir?

Hamilelikte Ne Kadar Elma Tüketilmelidir?

Her hafta birkaç tane elma yiyen anne adayının çocuklarının solunum yolu hastalıklarına daha az yakalandığı hem de Alzehimer gibi beyin hastalığına erken yaşlarda yakalanma riskinin ortadan kalktığı araştırmalar sonucunda belirtilmiştir. Görüldüğü gibi bebeğin yaşamı boyunca yakalanacağı bazı hastalıklara anne adayının hamileyken beslenmesine dikkat etmesine bağlı olduğu görülüyor.

Gebelikte Elma Tüketmek, Hangi Hastalıkları Önler?

Elma annelerin es geçmemesi gereken besinler arasında bulunuyor. En sevilen ve yaygın olarak bulunan meyvelerden biri olan elma, sindirim siteminden tutun da  bebeğin sağlığına kadar onlarca faydaya sahiptir.

Eğer bu önüne geçilebilen rahatsızlıkları sıralamak istersek yazımıza şöyle devam edebiliriz.

Gebelikte Elma Tüketmek, Hangi Hastalıkları Önler?

Gebelikte Elma Tüketmek, Hangi Hastalıkları Önler?

Astım Ve Hışırtılı Solunumun Önlenmesi

 • Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda gebelikte elma tüketen annelerin bebeklerinin astım ve hışırtılı solunum rahatsızlıklarına daha az yakalandığı gözlemlenmiştir. Böylelikle doğan bebekler ileride oluşabilecek herhangi bir astım riskinden de korunmuş olurlar.

Anemiyi Önlemesi

 • Gebelik döneminde oluşan anemi, erken doğum ve düşük riskine neden olabilir. Elmanın içerisinde bulunan demir sayesinde düzenli elma yiyerek  oluşabilecek  kansızlık önlenmiş olur.

Sindirimi Rahatlatması

 • Elma lif açısından oldukça zengindir. Özellikle hamileliğin son aylarında birçok hamile  kabızlık problemi yaşar. Düzenli tüketilen elma sayesinde kabızlık sorununun önüne geçilmiş olunur.

Akciğerleri Güçlendirir

 • Elma antioksidan açısından zengin bir besindir. Bu özellik akciğerler için oldukça faydalıdır. Gebeliğiniz boyunca düzenli tüketeceğiniz elma sayesinde oluşabilecek akciğer rahatsızlığına karşı korunmuş olursunuz. Ayrıca güçlü akciğerler vajinal doğum yani normal doğumda size büyük ölçüde yardımcı olur.

Gebelik Çatlaklarını Önlemesi

 • İçerisinde A, C, E, B1, B6 vitaminlerini barındıran elma ,gebelik döneminde cilt yüzeyinde oluşan çatlama ve kuruma problemlerinin de önüne geçerek bu dönemde de cilt sağlığınızı korumuş olur.

Hamilelikte Elma Yemenin Zararları?

Elma anne adayı ve gelişmekte olan bebeği için harika bir besindir. Genellikle doktorlar hamilelerin ve emziren annelerin  günde bir elma yemesini önerir. Ancak, her besinde olduğu gibi elmanın da aşırı tüketimi aşağıda yazdığım zararlara yol açabilir.

Hamilelikte Elma Yemenin Zararları?

Hamilelikte Elma Yemenin Zararları?

Metabolizmayı Yavaşlatır

 • Metabolizma sistemimiz önce karbonhidrat sindirimini sağlar. Gebelikte tüketilen aşırı elma karbonhidrat alımını arttırdığı için vücudumuzun yağ yakımı engellenmiş olur.

Kilo Alımına Neden Olur

 • Elmalar çok az da olsa kalori içerir. Eğer hamilelikte elma tüketimi aşırı olursa önerilen kalori alımı aşıldığı için kilo alımına sebebiyet verir.

Genel olarak doktorlar gebelikte hem anne hem bebek sağlığı için elma tüketimini tavsiye eder. Aynı zamanda elma vücudunuza doğum için gerekli olan enerjiyi verecektir.

Elma Besin Değerleri Nedir?

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal): 52
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 107 mg
 • Karbonhidrat: 14 g
 • Diyet Lifi: 2,4 g
 • Şeker: 10 g
 • Protein: 0,3 g
 • A Vitamini: 54 IU
 • C Vitamini: 4,6 mg
 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir: 0,1 mg
 • D Vitamini: 0 IU
 • B6 Vitamini: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 5 mg
Hamilelikte Yumurta Yemek Faydalı mı? Bebeğe Zararı Var mı?

Gebelikte elma yediniz mi? Hamilelik sürecinde elma tükettiyseniz bizlerle tecrübelerinizi yorum yaparak paylaşabilir, gebelik sürecinde elma yemek ile ilgili aklında sorusu olan anne adaylarına fikir verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg