Kapat

Gece Uykusu İle Obezite İlişkisi

Anasayfa SAĞLIK Gece Uykusu İle Obezite İlişkisi

Yapılan araştırmalara göre gece uykularının düzenli alınması ya da alınmaması obezite sorununu doğurabilmektedir. Vücudun düzenli olarak aldığı uyku ile alamadığı uyku kilo alımına neden olarak gösteriliyor. Günde düzenli olarak sekiz saat uyuyan ile dört ve daha az uyuyan arasında yapılan incelemelerde az uyuyanın kilo aldığı görülmüştür.

gece-uykusu-ile-obezite-iliskisi

4 Saatten Az Uyumak Kilo Alımına Nedendir

Gece uykuları insanın gelişimi için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda uyku düzensizliği olan kişilerde kilo alımı olduğu görülmüştür. Uyku vücudu dinlendirdiği için yakılan enerjiyi yorgun bir vücut yakamaz. Yanmayan enerji sonucunda da alınan besinler vücut tarafından enerjiye çevrilmediği için bu vücutta kilo almaya giden bir durum oluşturmaktadır.

Eğer uyku düzeniniz var ise siz şanslısınız. Çünkü yapılan araştırmalarda ortalama düzenli olarak sekiz saat uyku uyuyan biri daha sağlıklı olduğu görülmüştür.

gece-uykusu-ile-obezite-iliskisi

Uyku ile vücut dinlenir ve enerji depolar. Dinlenmiş olan vücutta aldığımız besinleri yakmada yani enerjiye çevirmede daha aktif olmamızı sağlıyor. Yakılan enerji sayesinde fazla kilo alımlarının azaldığı ve neredeyse hiç olmadığı görüldü.

Ülkemizde git gide artan aşırı kilo ve obeziteye varan şişmanlığın önüne geçmek için hayat standartlarımızı belli bir düze getirmemiz gerekir. Sağlıklı bir vücut için spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve uyku düzeni önemlidir. Fazla kiloları sadece spor ya da az yemek yiyerek atamazsınız. Düzenli uyku kilo vermede en önemli adımlardan bir tanesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Karın Çevresinde Ki Yağlardan Tıbbi Yardım İle Kurtulmanın Önemi başlıklı makalemizde Karın Bölgesi Yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg