Kapat

Gelir Artışı Obeziteyide Arttırıyor

Anasayfa OBEZİTE Gelir Artışı Obeziteyide Arttırıyor

Gelişmekte olan ülkelerde aşırı kiloluluk ve obez bireylerin sayısı 1980 yılından bu yana 4 kat katlanarak 1 milyar kişiye ulaşmıştır. Dünya çapında her 3 kişiden 1 kişi aşırı şişman olduğunu söylemektedir. İngiltere’de yetişkin bireylerin %64’ü aşırı şişman yada obez kategorisinde yer almaktadır. Yapılan raporlarda önümüzdeki yıllarda kalp krizi, inme ve diyabet hastalarının sayısında büyük bir artış olması beklenmektedir.

gelir-artisi-obeziteyide-arttiriyor

Dünya çapında aşırı şişman veya obez şeklinde sınıflandırılan beden kite endeksi 25 oranından fazla olan yetişkinler, toplamdaki yetişkin nüfusa oranı 1980 yılında %23 oranından, 2008 yılında %34 oranına yükselmiştir. Meydana gelen bu artış genellikle gelişmekte olan ülkelerde, özellikle ortalama gelirinde yükselme olan Mısır ve Meksika’da meydana gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre en çok şeker tüketen ülkelerin başında ABD, Belçika, Yeni Zelanda, Meksika, Hollanda ve Costa Rica gelmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde toplam 904 milyon insan, aşırı şişman kategorisinde yer almaktadır. 1980 yılında bu sayı 250 milyon civarındaydı. Yüksek gelirli olan ülkelerde ise bu sayı 557 milyon civarında.

gelir-artisi-obeziteyide-arttiriyor

Bölge Dağılımına Göre Obezite

Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi ülkelerde aşırı kilo ve obezitenin en yüksek artış olduğu ilkelerdir. %58 oranında yükselme görülmektedir. Buna karşılık olarak Kuzey Amerika’da yetişkin insanların % 70’i obezitenin en yüksek olduğu bölgedir. Arkasından % 63 oranında Avustralya-Güneydoğu Asya adası ve Latin Amerika güney kısmı gelmektedir. %7 oranında % 22 oranına fırladığı en büyük obezite artışı Güneydoğu Asya bölgesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak İmkansız Değildir başlıklı makalemizde bir kişinin başarı öyküsü hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg