Kapat

Gıda Hizmetleri Hangi Bakanlıklar Tarafından Yürütülmektedir?

Anasayfa Beslenme Gıda Hizmetleri Hangi Bakanlıklar Tarafından Yürütülmektedir?

Aldığımız her gıda maddesi, evlerimize gelene kadar farklı denetim yollarından ve denetim mekanizmalarından geçmektedir. Alınan gıdanın insan sağlığına zarar vermemesi için tüm kontroller yapıldıktan sonra piyasaya sunulması büyük önem arz etmektedir. İnsan sağlığını tehlikeye atan, insanları zor durumda bırakan ürünler piyasaya giriş yapmaması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Aldığımız gıda maddelerinin denetim mekanizması olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gösterilmektedir. Ürünlerin her türlü kontrolünü yapan bakanlık ve çalışanları, ürünün onay aşamasından geçmesi durumunda piyasaya çıkışını sağlamaktadır.

Evimize gelen kadar kontrol aşamasından geçen gıda maddeleri, Sağlık Bakanlığından da onay almak zorundadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmayan ürünler, kesinlikle piyasaya sürülmemektedir. Gayri resmi yollardan satışa sunulması durumunda ise, satışa çıkaran firma veya kişiye maddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Gıdaların Her Yönden Denetimi

Gıda maddeleri sadece insan sağlığı açısından denetimden geçmemektedir. Bunların yanı sıra, fiyat mekanizmasının kontrolü kısmında da Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı faaliyet göstermektedir. İnsan sağlığı açısından zararlı olmadığı konusu yukarıdaki bakanlıklar tarafından onaylandığı takdirde, satışa sunulması aşaması için Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı devreye girmektedir.

Alınacak olan gıda maddesinin her yönden denetimi yapılması durumunda, ülkede bütünlük sağlanmış olur. Her firma veya kuruluş, kendi kafasına göre ürün satışına çıkmamış olur. Böylece halkın durumu göz ardı edilmemiş olur ve insanlar için hizmet verilmiş olur.

Aldığınız gıda maddelerinin üzerinde mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylı veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı gibi yazıların olmasına dikkat ediniz. Kontrolü yapılıp onaylanmamış ürünleri kesinlikle satın almayınız. Fiyatının uygunluğuna aldanarak, hayatınızı karartmayın. Küçük bir dikkatsizliğiniz sonucunda siz veya sevdikleriniz ciddi zararlar görebilir, hatta sonuçları ölüme kadar gidebilir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak adına, aldığınız her ürünü mutlaka inceleyiniz. Ürünlerin fiyatından çok, onaylanmış olması noktasına dikkat ediniz.

Besinler ve C vitamini hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Besinler Hazırlanırken C Vitamini Kayıpları Nasıl Önlenebilir?’ adlı metni okuyarak konu hakkındaki görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Gıda Hizmetleri Hangi Bakanlıklar Tarafından Yürütülmektedir?” üzerine 2 yorum

  1. Erbey Yalman says:
  2. Anonim says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe